Άγιαξ-Τσέλσι 0-0 (Ημίχρονο)

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του «Γιόχαν Κρόιφ» ανάμεσα στον Άγιαξ και την Τσέλσι για την 3η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League.

Το ενθουσιώδες πρώτο δεκάλεπτο του Άγιαξ πέρασε αναίμακτα για την Τσέλσι, με τους παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ να ισορροπούν και να απειλούν για πρώτη φορά στο 14ο λεπτό με σουτ του Μάουντ που σταμάτησε στον Ονάνα.

Η δεύτερη απειλή των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 27ο λεπτό με σουτ του Χάτζον-Οντόι (άουτ) ύστερα από βιαστικό διώξιμο της μπάλας από την άμυνα των γηπεδούχων.

Η φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε ωστόσο στο 35ο λεπτό! Ο Πρόμες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από υπέροχη σέντρα του Ζίγιες αλλά συνελήφθη σε θέση οφσάιντ ύστερα από εξέταση της φάσης στο VAR.

Οι συνθέσεις:

Άγιαξ: Ονάνα, Μπλιντ, Βέλτμαν, Ντεστ, Ταλιαφίκο, Φαν Ντε Μπεκ, Άλβαρεζ, Μαρτίνεζ,  Πρόμες, Ζίγιες, Τάντιτς

Τσέλσι: Κέπα, Ζούμα, Αθπιλικουέτα, Τομόρι, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Χάντσον-Οντόι, Αλόνσο, Γουίλιαν, Μάουντ, Έιμπραχαμ