LIVE: Ιταλία - Αγγλία

Η Αγγλία ηττήθηκε 3-2 στα πέναλτι από την εθνική ομάδα της Ιταλίας στον τελικό του Euro στο «Γουέμπλεϊ», μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας του αγώνα και της παράτασης...

Ο Ντοναρούμα πιάνει το πέναλτι του Σάκα και οι Ιταλοί είναι Πρωταθλητές Ευρώπης με το 3-2 στα πέναλτι!

Ο Πίκφορντ πιάνει το πέναλτι του Ζορζίνιο με τη βοήθεια και του δοκαριού!

Ο Ντοναρούμα απέκρουσε το πέναλτι του Σάντσο...

3-2 ο Μπερναντέσκι

Δοκάρι ο Ράσφορντ!

2-2 ο Μπονούτσι

2-1 ο Μαγκουάιρ

Ο Πίκφορντ αποκρούει το πέναλτι του Μπελότι!!!

1-1 ο Κέιν

1-0 ο Μπεράρντι

----------------------------------

120' + 3' Τέλος παράτασης, πάμε στα πέναλτι!

107' Εκτέλεση φάουλ του Μπερναντέσκι, με διπλή προσπάθεια ο Πίκφορντ μπλόκαρε

105' Τέλος πρώτου μέρους παράτασης

103' Σουτ του Μπελότι άουτ σε φάση που ο Έμερσον από αριστερά έγινε επικίνδυνος όμως κανείς δεν πέτυχε το γύρισμα...

97' Καλό σουτ του Φίλιπς εκτός περιοχής, λίγο άουτ

95' Ξεπέταγμα του Στέρλινγκ στην περιοχή από αριστερά, δεν έκανε το γύρισμα

91' Σέντρα στην παράταση

90' + 6' Τέλος αγώνα, στην παράταση ο τελικός!

82' Ο Μάουντ από αριστερά πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, η μπάλα απλά χτύπησε πάνω στον Σάκα

73' Τεράστια στιγμή για την Ιταλία, ο Μπεράρντι προλαβαίνει να κάνει την προβολή προ του Πίκφορντ που έκανε έξοδο, άουτ η μπάλα!

Ο Βεράτι έχει κάνει την κεφαλιά για τη μπάλα στο δοκάρι, ο Μπονούτσι βρίσκεται εκεί που πρέπει για να πάρει το ριμπάουντ και να ισοφαρίσει.

67' ΓΚΟΛ η Ιταλία και 1-1 από τον Μπονούτσι! Από εκτέλεση κόρνερ, μια πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Μπονούτσι από κοντά πλάσαρε για το 1-1.

62' Ο Κιέζα με τρομερή ενέργεια αναγκάζει τον Πίκφορντ να πέσει αριστερά και να διώξει το χαμηλό σουτ!

57' Γύρισμα του Ινσίνιε από αριστερά εντός περιοχής, πάνω στον Πίκφορντ!

56' Πρώτη τελική των Άγγλων μετά το γκολ, κεφαλιά του Μαγκουάιρ από εκτέλεση φάουλ του Σο, άουτ

51' Νέα εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, ξανά άουτ η μπάλα

48' Ο Στέρλινγκ έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Μπονούτσι, ο Κάιπερς έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Δεν υπήρξε καθαρή παράβαση, ορθά δεν καταλογίστηκε πέναλτι.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

45' + 4' Τέλος πρώτου μέρους με την Ιταλία να προσπαθεί να πάρει πρωτοβουλίες, όμως την Αγγλία να κρατάει με άνεση το 1-0

45' + 1' Πρώτη τελική στην εστία από τους Ιταλούς, μπλοκάρει πανεύκολα ο Πίκφορντ το σουτ του Βεράτι

35' Σουτ ο Κιέζα με ωραία ατομική ενέργεια, λίγο άουτ η μπάλα. Ατομική προσπάθεια και η καλύτερη φάση στο ματς για τους Ιταλούς

33΄Κάκιστα τελειώνει ένα διάστημα κατοχής και κυκλοφορίας της μπάλας από την Ιταλία που αντιμετώπισε μια σκληρή και πολυπρόσωπη αγγλική άμυνα

28' Απογοητευτικό σουτ του Ινσίνιε, χαμηλά, πολύ άουτ

23' Πονάει στο δεξί γόνατο ο Ζορζίνιο, θα είναι τεράστια απώλεια για την Ιταλία αν δεν συνεχίσει

19' Καθόλου ικανοποιημένος ο Μαντσίνι από τους παίκτες του, καλός ο ρυθμός στον τελικό, πιεστικοί πολύ οι Άγγλοι

12' Προκαλεί προβλήματα στην Ιταλία από δεξιά ο Τρίπιερ που μπήκε στην 11άδα της Αγγλίας και ο Σάουθγκεϊτ δικαιώνεται για την επιλογή του

8' Εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, πάνω απ' τα δοκάρια

2' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Αγγλία!!! 1-0 με τον Λουκ Σο να πλασάρει με τη μία από το δεύτερο δοκάρι από γέμισμα του Τρίπιερ!

1' Σέντρα στο ματς!

21:56 Τρομερά παθιασμένοι οι Ιταλοί κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου, ακούγεται και ο ύμνος της Αγγλίας και ξεκινάμε!

21:49 Από νωρίς το πρωί οι Άγγλοι είχαν ξεχυθεί σε δρόμους και παμπ γιορτάζοντας και έχοντας προετοιμαστεί για το ματς. Φυσικά έχει καταναλωθεί ήδη τεράστια ποσότητα μπύρας και αλκοόλ και η βραδιά θα είναι μεγάλη σε περίπτωση επιτυχίας των «τριών λιονταριών»

21:48 Η Αγγλία με ένα γκολ παθητικό σε έξι ματς μέχρι στιγμής και μονάχα ένα παιχνίδι μακριά από το Γουέμπλεϊ θέλει να ολοκληρώσει μαγικά το φετινό τουρνουά, κατακτώντας το τρόπαιο και κρατώντας το στο... σπίτι!

21:42 Οι οπαδοί που έκαναν ντου σπάζοντας τον αστυνομικό κλοιό και προσπερνώντας τους stewards στις εισόδους των θυρών του «Γουέμπλεϊ» φέρονται να μπλοκαρίστηκαν στις πύλες του γηπέδου, έχοντας προσπαθήσει να περάσουν στις εξέδρες δίχως εισιτήρια.

21:40 Έπειτα από 140 γκολ σε ολόκληρη τη διοργάνωση και τις δύο καλύτερες ομάδες όπως αποδείχθηκε κατά τη διάρκεια του τουρνουά, να κοντράρονται μεταξύ τους, το «Γουέμπλεϊ» σφύζει από ζωή με 60.000 οπαδούς και η Αγγλία διεκδικεί το πρώτο Euro της ιστορίας της και τον πρώτο τίτλο της μετά το 1966.

Απέναντι στα «τρία λιοντάρια» η εντυπωσιακή Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι με σερί 33 αγώνων δίχως ήττα και με... νέα ποδοσφαιρική ταυτότητα, έχοντας μάθει να στηρίζεται και στην επίθεσή της...

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Τρίπιερ, Φίλιπς, Ράις, Στέρλινγκ, Μάουντ, Κέιν

Ιταλία: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Κιελίνι, Βεράτι, Ζορζίνιο, Ινσίνιε, Έμερσον, Κιέζα, Ιμόμπιλε, Μπαρέλα και Μπονούτσι