Λίβερπουλ: Ξύπνησε μνήμες 1989 η «εννιάρα» και έσπασε ρεκόρ ημιχρόνου η αρμάδα του Κλοπ!

Η Λίβερπουλ έκανε «πάρτι» στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μπόρνμουθ, σημειώνοντας για πρώτη φορά στη Premier League πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο, ενώ το τελικό 9-0 την ταξίδεψε 33 χρόνια πριν (1989) και στο ευρύτερο στην ιστορία της σκορ επί της Κρίσταλ Πάλας.

Ο Γιούργκεν Κλοπ δεν σταματάει να σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Καθώς, η νίκη επί της Μπόρνμουθ με 9-0 δεν ήταν μόνο ένας θρίαμβος, αλλά και ένα ακόμα ιστορικό επίτευγμα του συλλόγου υπό τις οδηγίες του Γερμανού τεχνικού.

Συγκεκριμένα, τα γκολ των Λούις Ντίας (3’), Χάρβεϊ Έλιοτ (6’), Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ (28’), Ρομπέρτο Φιρμίνο (31’) και Βίρτζιλ Φαν Ντάικ (45+1) ανάγκασαν τον Μαρκ Τράβερς να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του πέντε φορές σε ένα ημίχρονο και να πετύχουν κάτι που δεν έχει πετύχει στα 30 χρόνια ύπαρξης της Premier League. Δηλαδή, να σκοράρουν πέντε γκολ στο πρώτο μέρος μίας αναμέτρησης.