Ισοφάρισε το απόλυτο ρεκόρ τερμάτων ο Χάαλαντ!

Από καιρό ήταν απλά θέμα χρόνου και ο Έρλινγκ Χάαλαντ ισοφάρισε το απόλυτο ρεκόρ τερμάτων σε μια σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ, φτάνοντας επιτέλους στα 34 γκολ στο πρωτάθλημα!

Ο Νορβηγός επιθετικός στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με την Φούλαμ στο Λονδίνο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Άλβαρες και ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι.

Αυτό ήταν το 34ο γκολ του στην πρώτη του σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ και ισοφάρισε το ρεκόρ των Άντι Κόουλ ('93 - '94) και Άλαν Σίρερ ('94 - '95) για τα περισσότερα τέρματα σε μια αγωνιστική περίοδο στο κορυφαίο πρωτάθλημα.

Παράλληλα, αυτό είναι το 50ο γκολ του Viking για φέτος σε όλες τις διοργανώσεις! Πλέον είναι στο χέρι του να βελτιώσει ακόμα περισσότερο την κορυφαία επίδοση σκοραρίσματος, στην κορυφαία Λίγκα.