Έμεραν και Χιούγκιλ σκόραραν πρώτη φορά με την Γιουνάιτεντ, στο πρώτο φιλικό, αρπάζοντας την πρώτη ευκαιρία (vids)

Ο Έρικ Τεν Χαγκ λόγω και των απουσιών που μετράει ακόμα στην προετοιμασία, είδε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές να του προκαλούν θετικότατη εντύπωση στο πρώτο φιλικό με την Λιντς. Μάλιστα, οι σκόρερ είναι παιδιά από τα τμήματα υποδομής και πέτυχαν τα πρώτα τους τέρματα με την ομάδα ανδρών, φροντίζοντας ν’ αρπάξουν την πρώτη τους ευκαιρία απ’ τα μαλλιά.

Ο Μέισον Μάουντ με το 7 στην πλάτη εντυπωσίασε και κέντρισε το ενδιαφέρον στο πρώτο ημίχρονο, με τον 26χρονο μεσοεπιθετικό να χάνει και μια τεράστια ευκαιρία με λόμπα που επιχείρησε αρκετά μέτρα εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο μέρος ο Έρικ Τεν Χάγκ άλλαξε και τους 11 ποδοσφαιριστές που είχε στον αγωνιστικό χώρο, με τα νιάτα ν’ αναλαμβάνουν δράση και να χαρίζουν τη νίκη στη Γιουνάιτεντ με το τελικό 2-0 επί της Λιντς στο Όσλο.

Το πρώτο γκολ πέτυχε ο 20χρονος, Νόαμ Έμεραν με χαμηλό διαγώνιο σουτ, απολαμβάνοντας την στιγμή και λέγοντας λίγο μετά το παιχνίδι πως ήταν ένα απόγευμα το οποίο έκανε υπερήφανο εκείνον και την οικογένειά του.

Το δεύτερο τέρμα των «κόκκινων διαβόλων» ήρθε από τον Τζο Χιούγκιλ, επίσης μέλος της ομάδας κ-21 στην Πρέμιερ Λιγκ 2 και φυσικά ήταν και για εκείνον το πρώτο γκολ με τους άνδρες της Γιουνάιτεντ.

Ο Τσάρλι Σάβατζ φόρεσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να καθοδηγήσει από τον χώρο του κέντρου, ενώ, εντυπωσίασε τον Τεν Χαγκ και ο Άισακ Χάνσεν – Άαρεν, που έκανε και την ωραία κάθετη προς τον Έμεραν στο πρώτο γκολ.