Με Λαπόρτ στο φινάλε, η Σίτι επιβλήθηκε της Μπάγερν (vids)

Με γκολ στο 86ο λεπτό από τον Αϊμερίκ Λαπόρτ και δίχως να έχει καταφέρει να σκοράρει αυτή τη φορά ο Χάαλαντ, η Σίτι έφτασε στο φιλικό 2-1 επί της Μπάγερν Μονάχου στο μεταξύ τους παιχνίδι προετοιμασίας στο Τόκιο. Με το περιβραχιόνιο στο μπράτσο πάτησε χορτάρι ο Γουόκερ.

Οι «πολίτες» δέχθηκαν ξανά γκολ μετά από εκείνα που μέτρησαν από την Γιοκοχάμα Μαρίνος το μεσημέρι της Κυριακής, όμως, αυτή τη φορά το εμπόδιο ήταν αρκετά πιο δύσκολο.

Ο Πεπ συνάντησε τον Τούχελ μετά την συνύπαρξή τους στην Πρέμιερ Λιγκ και η Σίτι πήρε το προβάδισμα με το εύκολο γκολ του Τζέιμς ΜακΆτι στο 21ο λεπτό του ματς.

Οι Γερμανοί – με τον Μανέ να έχει ανοίξει κύκλο συζητήσεων με την Αλ Νασρ – έφτασαν στο 1-1 στο 81ο λεπτό, όμως, ο Λαπόρτ με το «ριμπάουντ» που εκμεταλλεύτηκε στο 86’ έχοντας προωθηθεί για ένα κόρνερ, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.