«Χαμός» στο Λονδίνο: Ζητά κόκκινη κάρτα του Κόβασιτς η Άρσεναλ, VAR και Όλιβερ είπαν «όχι»! (vid)

Μία ακόμη φάση που «σηκώνει» πολύ συζήτηση έλαβε χώρα στο «Έμιρείτς», με την Άρσεναλ να ζητά αποβολή του Ματέο Κόβασιτς από το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!

Παράπονα από τη διαιτησία φαίνεται πως δικαιούται να έχει η Άρσεναλ από το πρώτο μέρος του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι, αν αναλογιστεί κανείς πως ενδεχομένως ο Ματέο Κόβασιτς θα μπορούσε να έχει αποβληθεί.

Η πρώτη περίπτωση αφορά ένα μαρκάρισμα του 29ου λεπτού, με τον Κροάτη να βρίσκει με τις τάπες τον Μαρτίν Έντεγκααρντ, τον VAR να εξετάζει την φάση, αλλά τον Μάικλ Όλιβερ να καταλογίζει κίτρινη κάρτα.

Πέντε λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης μάρκαρε καθυστερημένα τον Ντέκλαν Ράις, αλλά ο ρέφερι του ματς αποφάσισε να δείξει απλά φάουλ, δίχως να τον τιμωρήσει. Ξεσηκώθηκε ο κόσμος της Άρσεναλ, στο 0-0 το ματς στο ημίχρονο!