Φόρεσε κόκκινα, έπρεπε να βγει μπροστά και το έκανε: Έσωσε την Αίγυπτο ο Σαλάχ (vid)

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ σε ρυθμούς… Λίβερπουλ έκανε τη διαφορά και στην πρεμιέρα της εθνικής ομάδας της Αιγύπτου στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, σώζοντας το βαθμό με το τελικό 2-2 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φίλοι του στη Λίβερπουλ μια χαρά τα καταφέρνουν παρά την απουσία του κι αυτό είναι κάτι που του προκαλεί μεγάλη ικανοποίηση.

Παράλληλα, του προσφέρει την ευκαιρία να έχει αποκλειστικά το μυαλό του στην εθνική ομάδα της Αιγύπτου, η οποία είχε αρκετά ζόρικη πρεμιέρα στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Απέναντι στη Μοζαμβίκη βρέθηκε προ εκπλήξεως όταν έγινε ανατροπή στο σκορ μέσα σε τρία λεπτά (55’, 58’) και έπρεπε ο «Μο» και οι συμπαίκτες του να μοχθήσουν για να μη χαθεί εντελώς το ματς.

Ο «Φαραώ» εκτός από την ασίστ που έκανε μόλις στο 2ο λεπτό στον Μοστάφα Μοχάμεντ, σκόραρε από την άσπρη βούλα στο 90’ + 7’ κι έτσι έσωσε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του.