Είναι αλήθεια, είναι όνειρο, είναι ελληνικό «έπος»: Ο Ολυμπιακός κατακτά το Europa Conference League!

Το όνειρο έγινε πραγματικότητα. Ο Ολυμπιακός τα κατάφερε! Κέρδισε τη Φιορεντίνα με 1-0 χάρη στο γκολ του Ελ Κααμπί και κατακτά ευρωπαϊκό τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία του. Άγχος, πίεση, «θρίλερ» και ένα ελληνικό… έπος, με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να οδηγεί την ομάδα του σε μία επιτυχία, που δεν θα λησμονηθεί ποτέ.

Πόσοι αλήθεια, θα περίμεναν πριν από μερικούς μήνες, πώς ο Ολυμπιακός θα βρεθεί στον τελικό μίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης; Πως θα έχει αποκλείσει τη Μακάμπι, τη Φενέρ, την Άστον Βίλα και πως θα κερδίσει στην OPAP Arena την Φιορεντίνα, για να κατακτήσει το Europa Conference League; Τη διοργάνωση δηλαδή, που πήρε πέρυσι στην Αγγλία η Γουέστ Χαμ!

Και όμως, είναι πραγματικότητα. Οι «ερυθρόλευκοι» τα κατάφεραν. Σπουδαία επιτυχία, με το 0-0 της κανονικής διάρκειας, να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση και τον Ελ Κααμπί να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Και το ελληνικό «έπος», που δεν θα ξεχαστεί ποτέ, είναι γεγονός.

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο;Ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να κάνει ιδανικό ξεκίνημα στον τελικό. Το σουτ του Ποντένσε, όμως, μόλις στο 4ο λεπτό, αποκρούστηκε από τον Τερατσιάνο με τα ακροδάχτυλα!

Η «απάντηση» της Φιορεντίνα ήταν άμεση. Ο Κουαμέ έφυγε στην αντεπίθεση, βρήκε τον Γκονσάλες, αυτός έκανε το γύρισμα, αλλά το σουτ του Μπελότι ήταν άστοχο!

Η πίεση των «βιόλα» συνεχίστηκε, και μέσα σε δύο λεπτά, είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να βρουν δίχτυα. Στο 21', ο Μποναβεντούρα βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο, ενώ στο 22', ο Τζολάκης του έκλεισε καλά τον δρόμο προς την εστία, διατηρώντας το 0-0!

Το «ξέσπασμα» ευκαιριών δεν σταμάτησε, με τον Ολυμπιακό να έχει τη δική του μεγάλη στιγμή στο 25ο λεπτό! Ο Τσικίνιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ποντένσε «πετάχτηκε» στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Τερατσιάνο κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα, πάνω στη γραμμή της εστίας του!

Είκοσι λεπτά, μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου (65'), ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή. Ο Αρτούρ εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά, ο προωθημένος Μιλένκοβιτς «κέρδισε» τον Κάρμο στον αέρα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Τζολάκη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Ενζολά ξέφυγε από τον Ρέτσο, «έσπασε» την μπάλα στον Ντοντό κι αυτός με τη σειρά του στον Κουαμέ. Το τελείωμά του, ωστόσο, δεν ήταν όπως θα ήθελε, κι έδωσε την ευκαιρία στον Τζολάκη να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Από εκεί και έπειτα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, καταγράφοντας τρεις πολύ καλές στιγμές. Η πρώτη ήρθε με τον Βιθέντε Ιμπόρα στο 80’ και η δεύτερη, πέντε λεπτά μετά, με τον Ελ Κααμπί να μην προλαβαίνει να ευνοηθεί από την εκτέλεση φάουλ του Αντρέ Όρτα.

Οδηγηθήκαμε στην παράταση και η ελληνική ομάδα ήταν και πάλι ανώτερη. Ο Γιόβετιτς αυτή την φορά ήταν πρωταγωνιστής, με τον Μαυροβούνιο επιθετικό να σουτάρει εκτός περιοχής στο 99’, αλλά τον γκολκίπερ των «βιόλα» να έχει ξανά αντίδραση!

Και εκεί εμφανίστηκε ο Ελ Κααμπί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε ένα ιστορικό τρόπαιο στον Ολυμπιακό, με γκολ στο 118’!