Αγγλία vs Ελβετία, σε «προσομοίωση» στο FIFA: Η τριάδα στην άμυνα, το τελικό σκορ και τα νεύρα του Τσάκα!

Λίγο έμεινε, αλλά οι Άγγλοι δεν μπορούν να περιμένουν. Και για τον λόγο αυτόν, «προσομοίωσαν» το ματς με την Ελβετία στο FIFA και είδαν τι… θέλουν να συμβεί. Διότι τα «τρία Λιοντάρια» προκρίθηκαν στα ημιτελικά του EURO 2024!

Λίγες ώρες απομένουν πλέον μέχρι και την έναρξη της αναμέτρησης της Αγγλίας με την Ελβετία, με φόντο μία θέση στα ημιτελικά του EURO 2024.

Ο χρόνος μετρά αντίστροφα και τα «τρία Λιοντάρια» οφείλουν να βελτιώσουν την εικόνα τους, προκειμένου να καταφέρουν να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στις «4» καλύτερες ομάδες του τουρνουά. Ο κόσμος τους είναι στην αναμονή και για να κερδίσει… χρόνο, αποφάσισε να κάνει προσομοίωση της επικείμενης συνάντησης στο FIFA.

Η Αγγλία αντιμετώπισε την Ελβετία στο παιχνίδι και το «simulate» επιβεβαίωσε την ενδεκάδα που φημολογείται να παρατάξει ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ. Στην εικονική πραγματικότητα λοιπόν, ο Άρνολντ επέστρεψε στην ενδεκάδα, ως δεξί φουλ μπακ, ο Κόνσο αντικατέστησε τον Γκέχι και ο Μπουκάγιο Σάκα προτιμήθηκε έναντι του Λουκ Σο και του Κίραν Τρίπιερ.

Ντέκλαν Ράις, Τζουντ Μπέλιγχαμ και Κόμπι Μέινου βρέθηκαν στα χαφ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Χάρι Κέιν, με τον Φιλ Φόντεν να μετακινείται πίσω του, πιο κοντά στη θέση που αγωνίζεται με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Αρκετές οι αλλαγές, αλλά στο… παιχνίδι, ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ δικαιώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και αυτό διότι η Αγγλία επικράτησε με 2-0, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Άνοιξε το σκορ ο Κόμπι Μέινου, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Φιλ Φόντεν, στο 64ο λεπτό.

Είχε δοκάρι ο Αλεξάντερ Άρνολντ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, πήρε κίτρινη κάρτα ο εκνευρισμένος Γκρανίτ Τσάκα, που είδε την Ελβετία να «μπλοκάρει». Μπορεί άραγε η ιστορία να γίνει πράξη και στην πραγματικότητα; Θα το γνωρίζουμε σε μερικές ώρες!