«Χαμός» στο ημίχρονο του Άρσεναλ – Γιουνάιτεντ: Δύο γκολ, δύο αναγκαστικές αλλαγές, φανταστικός Ζεσούς! (vids)

Ένα «επικό» Άρσεναλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στις ΗΠΑ, τα έχει όλα, με τη συμπλήρωση των πρώτων 45’! Μοιάζει με ματς… Premier League, σκόρερ Χόιλουντ και Ζεσούς, δύο αναγκαστικές αλλαγές και μεγάλη ένταση!

Τι και αν είναι απλά ένα φιλικό; Ποτέ δεν μπορεί κανείς να αντιμετωπίσει χαλαρά και δίχως ιδιαίτερο ενδιαφέρον ένα παιχνίδι ανάμεσα στην Άρσεναλ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πράγμα που αποδείχθηκε και στο πρώτο ημίχρονο μεταξύ τους, στις ΗΠΑ.

Ένα πρώτο 45άλεπτο που τα είχε πραγματικά όλα. Δύο γκολ, ισάριθμους τραυματισμούς, σημαντικές ευκαιρίες, αρκετούς διακριθέντες και έντονα παράπονα για τη διαιτησία.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό ο Ράσμους Χόιλουντ, με τον νεαρό στόπερ της Άρσεναλ, Χέβεν, να μην μπορεί να τον περιορίσει σε καμία περίπτωση, και τον Καρλ Χάιν να φέρει ευθύνη.

Τρία λεπτά μετά, ο Δανός σέντερ φορ μπορούσε να κάνει και το 2-0, αλλά δεν τελείωσε ιδανικά τη φάση. Απεναντίας, τραυματίστηκε, ζήτησε αναγκαστική αλλαγή και έδωσε τη θέση του στον Χάνιμπαλ.

Η Άρσεναλ άρχισε να πατά καλύτερα στο γήπεδο, πατούσε εύκολα στην περιοχή των «κόκκινων διαβόλων» και ισοφάρισε με τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή της στο πρώτο μέρος. Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς, λίγα λεπτά μετά την επική ντρίμπλα που έκανε στον Μαγκουάιρ, έκανε το 1-1.

Υπέροχη συνεργασία με τον Νουανέρι, πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και με τη συμπλήρωση μισής ώρας, έφερε το ματς σε ισορροπία.

Το μομέντουμ ήταν με τους «κανονιέρηδες» και στο 35’ είχαμε και δεύτερη ατυχία για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αυτή την φορά χτύπησε ο Λένι Γιόρο, με τον νεαρό στόπερ που αφίχθη αισίως στο «Ολντ Τράφορντ», επίσης να αντικαθίσταται αναγκαστικά!

Και φτάνουμε στο φινάλε του πρώτου μέρους, με το 1-1 να παραμένει. Ανώτερη η Άρσεναλ, εξαιρετικός ο Νουανέρι, σταθερός ο Ζιντσένκο, την στιγμή που από τη Γιουνάιτεντ ξεχώρισαν ο Άμας, ο νεαρός αριστερός μπακ, ο κινητικός Μάουντ και ο Χάρι Μαγκουάιρ. Αλάνθαστος και τρομερά σοβαρός ο Ονάνα στα πρώτα 45’, δεν φέρει ευθύνη στο γκολ!