Η Λίβερπουλ του Σλοτ «αρέσει»: Κέρδισε την Άρσεναλ, φοβερός ο Έλιοτ, 3Χ3 στην προετοιμασία! (vids)

Αρχίζει να αποκτά αγωνιστική ταυτότητα η Λίβερπουλ και… αρέσει! Την 3η της διαδοχική νίκη στην προετοιμασία πανηγύρισε η ομάδα του Άρνε Σλοτ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Άρσεναλ στις ΗΠΑ. Εντυπωσιακός ο Χάρβεϊ Έλιοτ, σκόραραν Σαλάχ και Καρβάλιο. Εξαιρετικοί για 50 λεπτά οι «κανονιέρηδες», απίθανη ντρίμπλα του Μαρτίν Έντεγκααρντ πάνω στον Κώστα Τσιμίκα, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα!

Την 3η της διαδοχική νίκη κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας πανηγύρισε η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε της Άρσεναλ με 2-1, σε φιλικό προετοιμασίας που έλαβε χώρα στις 02:30 ώρα Ελλάδος στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Πώς όμως φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα; Η αλήθεια είναι πως η κάθε ομάδα είχε από ένα καλό ημίχρονο, με ειδοποιό διαφορά την αποτελεσματικότητά τους.

Στο πρώτο μέρος, οι «κόκκινοι» του Άρνε Σλοτ ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι. Παρατάχθηκαν με αρκετούς βασικούς, ο Κώστας Τσιμίκας βρέθηκε στο αρχικό σχήμα και μέσα στα πρώτα 35 λεπτά, είχαν ήδη προηγηθεί με 2-0.

Το πρώτο γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Μοχάμεντ Σαλάχ, με μία ιδανική κόντρα – επίθεση. Πήρε την μπάλα από τον Έλιοτ, ουδείς τον πρόλαβε και κέρδισε εύκολα τον Χάιν για το 1-0 στο 13’.

Στο 34’ ήρθε το δεύτερο γκολ των τυπικά γηπεδούχων, με τον Χάρβεϊ  Έλιοτ να είναι ξανά πρωταγωνιστής. Απίθανη μεταβίβαση για τον Φάμπιο Καρβάλιο, υπέροχο τελείωμα, κυρίαρχη η ομάδα του Άρνε Σλοτ.

Από εκεί και πέρα, είδαμε μία… διαφορετική Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» μείωσαν στο 40’ με τον Κάι Χάβερτς, που μετουσίωσε σε ασίστ την πάσα του Έντεγκααρντ. Τρομερή η προσποίηση του Νορβηγού, τον έχασε εντελώς ο Έλληνας μπακ, που τέθηκε εκτός φάσης με την ντρίμπλα του αρχηγού των Λονδρέζων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ ήταν ξεκάθαρα ανώτερη, αλλά δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ξανά πολύ κινητικός ο Ζεσούς, μπήκε και ο Έντο στο ματς για τη Λίβερπουλ, που ήταν και ο μόνος παίκτης που πήρε κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση!