Κόντρα στον ίδιο αντίπαλο, στο ίδιο γήπεδο: Ο Ζίρκζεϊ σκόραρε στο ντεμπούτο του, με την αύρα του... Φαν Νίστελροϊ

Μπήκε με αλλαγή στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, βρήκε δίχτυα στο 87ο λεπτό και χάρισε τη νίκη επί της Φούλαμ με γκολ στο ντεμπούτο του. Ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ «υπέγραψε» το θετικό αποτέλεσμα της Γιουνάιτεντ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, παίρνοντας λίγη από την αύρα του Ρουντ Φαν Νίστελροϊ που είχε πετύχει ακριβώς το ίδιο, πριν από 23 χρόνια!

Ο παλαίμαχος επιθετικός και νυν βοηθός του Έρικ Τεν Χαγκ στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων», πίσω στον Αύγουστο του 2001, είχε συνεισφέρει με δυο τέρματα στο ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ για να εξασφαλιστεί η νίκη απέναντι στους «cottagers» και μάλιστα με ανατροπή!

Οι Λονδρέζοι είχαν προηγηθεί δυο φορές με τον Λουίς Σαχά, ο Ντέιβιντ Μπέκαμ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο πρώτο ημίχρονο σε 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η Φούλαμ είχε ανακτήσει το προβάδισμα στο 48ο λεπτό.

Ο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ δεν τους άφησε να χαρούν για πολύ και βρήκε δίχτυα στο 51ο και το 53ο λεπτό της αναμέτρησης για να τα φέρει όλα τούμπα και να διαμορφώσει το 3-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ, 23 χρόνια αργότερα, σκόραρε με τον ίδιο αντίπαλο, στο ίδιο γήπεδο, στην πρώτη του εμφάνιση στην Πρέμιερ Λιγκ και στο φινάλε φυσικά πόζαρε με τον θρύλο του συλλόγου.