Τρεις ομάδες με το απόλυτο στην Championship, αδίκησε τον εαυτό της η Νόριτς, καμία εκτός έδρας νίκη! (vids)

Δέκα ματς, ούτε ένα «διπλό», δύο εντυπωσιακά αποτελέσματα και τρεις ομάδες με το απόλυτο βαθμών. Αυτή είναι η 2η αγωνιστική της Championship!

Μπορεί η εκκίνηση της Championship να ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές την προηγούμενη εβδομάδα, όμως η αλήθεια είναι πως η 2η στροφή του πρωταθλήματος δεν έμοιαζε το ίδιο εντυπωσιακή.

Λίγα γκολ, «κλειστά» σκορ, αποτελέσματα δίχως ιδιαίτερες εκπλήξεις, με τρεις ομάδες μόνο να έχουν το απόλυτο των βαθμών μετά από 180 αγωνιστικά λεπτά. Ο λόγος για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε με 2-1 της ΚΠΡ, για την Μπέρνλι, που «διέλυσε» με 5-0 την Κάρντιφ των Μανώλη Σιώπη και Δημήτρη Γούτα, και για τη Γουότφορντ, που επικράτησε με 3-0 της Στόουκ.

Τρεις άνετες νίκες για όλες, την στιγμή που νωρίτερα η Γουέστ Μπρομ του Κάρλος Κορμπεράν έμεινε στο 0-0 με τη Λιντς. Όπως ακριβώς και η Πόρτσμουθ με τη Λούτον, η οποία αγωνιζόταν από νωρίς με «10» παίκτες.

Όσον αφορά τη Νόριτς, είναι προφανές πως αδίκησε τον εαυτό της, καθώς παρότι έκανε το 1-0 της Μπλάκμπερν… 2-1, δεν κέρδισε. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά μέσα σε οκτώ λεπτά, έφερε τα πάνω – κάτω.

Σάρτζεντ και Σαίνθ σκόραραν, αλλά ο Οχάσι στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, εντυπωσιακό ήταν το 4-3 της Μπρίστολ Σίτι επί της Μίλγουολ, ενώ ο Γουέιν Ρούνεϊ πήρε έναν βαθμό, παρότι η Πλίμουθ προηγήθηκε της Χαλ (1-1)!