Έβαλε ξανά μπρος για πρωταθλητισμό η Άρσεναλ, «μαύρο» ξεκίνημα για Έβερτον, ηρωική νίκη για Νιούκαστλ!

Νίκη – δήλωση για την Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς», που έκανε την εκκίνηση της… νέας πορείας πρωταθλητισμού με το 2-0 επί της Γουλβς, ευγνωμονώντας και τον Νταβίντ Ράγια για ορισμένες καθοριστικές επεμβάσεις. Οδοστρωτήρας η Μπράιτον στο «Γκούντισον Παρκ» έκανε «μαύρο» το ξεκίνημα της Έβερτον, επικρατώντας 3-0. Με δέκα παίκτες από το 28’, η Νιούκαστλ επιβλήθηκε 1-0 της Σαουθάμπτον. Κυνήγησε και πήρε το βαθμό από τη Φόρεστ η Μπόρνμουθ (1-1).

Άρσεναλ – Γουλβς 2-0

Είχαμε πει ούτως ή άλλως πως κάθε πρεμιέρα «εγκυμονεί» κινδύνους και είναι δεδομένο πως ουδείς θέλει να συναντήσει σε μία τέτοιο συνθήκη τη Γουλβς, ακόμη και αν την υποδέχεται.

Ωστόσο, η Άρσεναλ ήταν σοβαρή και κατάφερε να επικρατήσει των «λύκων» με 2-0 στο «Έμιρεϊτς», παίζοντας ανά διαστήματα και ωραίο ποδόσφαιρο.

Μπήκε καλά στο παιχνίδι, απείλησε κατά βάση με στατικές φάσεις και εν τέλει, βρήκε το πολυπόθητο γκολ με τον Κάι Χάβερτς. Ο Μπουκάγιο Σάκα έκανε μία εξαιρετική σέντρα, ο Γερμανός πρόλαβε τον Ζοσέ Σα και το 1-0 για τους «κανονιέρηδες» ήταν γεγονός.

Το ματς χρειαζόταν προσοχή, η Γουλβς βρήκε την στιγμή της στο 36ο λεπτό, αλλά ο Νταβίντ Ράγια προέβη σε μία απίστευτη απόκρουση στην κεφαλιά του Λάρσεν, ώστε να διατηρήσει το υπάρχον σκορ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους έλαβε χώρα στο 44’, με τον Μαρτίνελι όμως να βλέπει το σουτ του να κοντράρει τελευταία στιγμή και να αλλάζει πορεία.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Άρσεναλ ήταν καλύτερη και πάλι, πίεσε για να βρει και δεύτερο γκολ, αλλά δεν έμοιαζε ψύχραιμη στην τελική προσπάθεια. Και η Γουλβς ξεκίνησε να απειλεί και να βρίσκει πατήματα στο γήπεδο, φτάνοντας μία «ανάσα» από το 1-1 στο 67’, σε σουτ του Κούνια, έπειτα από λάθος του Σαλιμπά.

Εν τέλει, το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από υπέροχο γκολ του Μπουκάγιο Σάκα στο 73’, στην κλειστή γωνία του Ζοσέ Σα, για την πρώτη νίκη της σεζόν!

Έβερτον – Μπράιτον 0-3

Μία τεράστια εμφάνιση και μεγάλη νίκη της Μπράιτον περιλάμβανε το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Premier League, με τους «γλάρους» να μεταβαίνουν στο «Γκούντισον Παρκ» και να επικρατούν με 3-0, όσο εύκολα δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, σε ματς που έμοιαζε με… πάρτι!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού. Έκαναν το παιχνίδι τους, έμοιαζαν να έχουν αποκτήσει την ταυτότητα του Φαμπιάν Χίρτσελερ και επιβλήθηκαν άνετα, ξεκινώντας με το δεξί στο ντεμπούτο του νέου προπονητή τους.

Η Μπράιτον έκανε το 1-0 στο 26ο λεπτό, με τον Μιντέ να δημιουργεί μία υπέροχη φάση για τον Μιτόμα και τον Ιάπωνα να μετουσιώνει την προσπάθειά του σε ασίστ.

Και όλα αυτά, για να φτάσουμε στο 50ο λεπτό και να γίνει… χαμός. Κέρδισαν πέναλτι τα «ζαχαρωτά», ακυρώθηκε από τον VAR και έξι λεπτά αργότερα, ήρθε ο Ντάνι Γουέλμπεκ για να κάνει το 2-0. Τελείωσε τη φάση υπέροχα με το αριστερό και η Μπράιτον πανηγύρισε μία τεράστια εκτός έδρας νίκη, μία εβδομάδα πριν το πρώτο ματς της σεζόν στο «Άμεξ», απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Αποβλήθηκε στο 66ο λεπτό ο Άσλεϊ Γιανγκ με απευθείας κόκκινη κάρτα και οι «γλάροι» δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, κάνοντας το 3-0 στο 87’ με τον Αντινγκρά!

Νιούκαστλ – Σαουθάμπτον 1-0

Η Νιούκαστλ «τιμώρησε» τη Σαουθάμπτον με τρόπο που της έδειξε ξεκάθαρα ότι μπορεί να επέστρεψε στην Premier League, αλλά εδώ και το παραμικρό λάθος πληρώνεται ακριβά. Οι «καρακάξες» έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 28ο λεπτό με την αποβολή του Σερ για την… κουτουλιά στον Μπρέρετον Ντίας και η ομάδα του Χάου έχασε τον έλεγχο, αλλά κατάφερε να προηγηθεί.

Από τεράστια γκάφα του αντίπαλου πορτιέρε, ο Ίσακ έστρωσε στον Ζοέλιντον στο 45’ και έγραψε το 1-0. Η Σαουθάμπτον έφτασε μέχρι και το 82% σε κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι καλές της στιγμές έμεναν μισοτελειωμένες και η άμυνα των γηπεδούχων κατάφερνε να ελαχιστοποιήσει τους μεγάλους κινδύνους, ώστε να εξασφαλιστεί στο φινάλε η φοβερά δύσκολη νίκη.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπόρνμουθ 1-1

Θα μπορούσε η Φόρεστ να έχει υποστεί μέγα σοκ από τον σοβαρότατο τραυματισμό του Ντανίλο στον αστράγαλο πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αλλά φρόντισε να διατηρήσει την ψυχραιμία της. Κι όταν αποχώρησε το φορείο και το σεντόνι με το οποίο έκρυψαν τον παίκτη οι υπεύθυνοι, οι παίκτες του Νούνο Σάντο προσπάθησαν να συνεχίσουν δίχως να φανούν επηρεασμένοι. Ο Κρις Γουντ στο 23ο λεπτό από «ριμπάουντ» βρήκε δίχτυα μετά από ωραία επίθεση της Φόρεστ, η οποία όμως λίγο έλειψε να δεχθεί τον αντίκτυπο της στιγμιαίας «ύπνωσής» της.

Ο Ουαταρά σκόραρε σε φάση που υπήρξε μεγάλη σύγχυση στα καρέ του Σελς, αλλά υπήρχε οφσάιντ στον Κουκ νωρίτερα κι έτσι το γκολ στο 33’ δεν μέτρησε. Ο Άντονι Ιραόλα έκανε αλλαγές, φρέσκαρε την ομάδα του, έριχνε στο παιχνίδι επιθετικούς, αλλά έβλεπε τους ποδοσφαιριστές του να είναι μπλοκαρισμένοι. Προσπαθούσε από τον πάγκο να τους «ανεβάσει» και να τους μεταφέρει τη δική του ένταση και το αποτέλεσμα αυτού εμφανίστηκε στο 87’. Οι «cherries» έσωσαν το βαθμό της ισοπαλίας με τον Σεμένιο στο 87’ να εκμεταλλεύεται το τεράστιο δώρο τύχης που εμφανίστηκε μπροστά του και από κοντά να γράφει το τελικό 1-1.