«Γαλάζια» πρεμιέρα, μέσα στο Λονδίνο: Πάλεψε η Τσέλσι, αλλά η Σίτι του Πεπ δεν συγχωρεί λάθη και… ευκαιρίες! (vids)

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Μάντσεστερ Σίτι στη σεζόν, επικράτησε με 2-0 της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», χάρη σε ένα γρήγορο γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ και ένα υπέροχο από τον Ματέο Κόβασιτς. Πάλεψε πολύ η Τσέλσι, είχε φάσεις, νικήθηκε από την αναποτελεσματικότητα του Τζάκσον και τη σταθερότητα του Έντερσον. Τρομερό ματς από τον Λάβια, που δικαίωσε τον Έντσο Μαρέσκα, έκανε το ντεμπούτο του ο Πέδρο Νέτο. Φοβερός ο Κροάτης των «πολιτών», αντικατέστησε εκπληκτικά τον Ρόδρι που έλειψε!

Ποτέ δεν είναι εύκολο, οποιαδήποτε ομάδα και αν είναι απέναντι, να βρεθείς να παίζεις στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Πόσω δε μάλλον, αν συζητάμε για την πρεμιέρα της Premier League. Ακόμη και αν η ομάδα που αναφερόμαστε είναι η τέσσερις φορές συνεχόμενη πρωταθλήτρια Αγγλίας, Μάντσεστερ Σίτι.

Η Τσέλσι την υποδέχθηκε και η αλήθεια είναι πως οι «πολίτες» μπήκαν καλύτερα στο ματς. Πατούσαν πιο εύκολα περιοχή, έδειχναν απειλητικοί, δεν έμοιαζαν επηρεασμένοι από την απουσία του Ρόδρι και από το γεγονός πως τόσο ο Κάιλ Γουόκερ, όσο και ο Φιλ Φόντεν, βρίσκονταν στον πάγκο.

Στο 17ο λεπτό λοιπόν, ανταμείφθηκε η υπεροχή της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έκανε το 1-0 με τον Χάαλαντ. Κέρδισε Κόλγουιλ και Κουκουρέγια, πλάσαρε από κοντά και σημείωσε το πρώτο γκολ της Μάντσεστερ Σίτι, για 3η συνεχόμενη σεζόν.

Από εκεί και πέρα όμως, και αν εξαιρέσουμε ένα τρομερό σουτ του Ντοκού στο 37ο λεπτό, το οποίο απέκρουσε ο Σάντσεθ, η Τσέλσι ήταν εξαιρετική.

Είχε σε πολύ καλή ημέρα τον Λάβια και τον Καϊσέδο, αμφότεροι έτρεξαν πολύ και η «μάχη» του κέντρου ήταν «μπλε». Και κάπως έτσι, οι Λονδρέζοι έφτιαξαν ευκαιρίες, με τον Έντσο Φερνάντες να έχει μία στο 38’, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Τζάκσον σκόραρε από κοντά, αλλά ήταν εκτεθειμένος.

Στο ίδιο μήκος κύματος ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με την Τσέλσι να πιέζει. Σπουδαία στιγμή είχε ο Τζάκσον με τη συμπλήρωση μίας ώρας, αλλά από την στιγμή που ο χρόνος κυλούσε, η Σίτι άρχισε να κρατάει περισσότερο την μπάλα, να αμύνεται μαζικά και να ενδιαφέρεται αποκλειστικά για το αποτέλεσμα.

Ήθελε να προασπιστεί το προβάδισμά της, τα κατάφερε, και εν τέλει το διεύρυνε κιόλας, χάρη σε ένα υπέροχο, solo – goal το Ματέο Κόβασιτς, με συνέπεια να ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν!

Από την άλλη πλευρά, η Τσέλσι στρέφει την προσοχή της στο ματς της Πέμπτης, απέναντι στην Σερβέτ, για να εξασφαλίσει θέση στους ομίλους του Europa Conference League!