Αυτή είναι η Λιντς που ξέρουμε: Πρώτη νίκη στη σεζόν, άνετο πέρασμα από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ! (vids)

Η Λιντς είναι εδώ! Και η πρώτη της επίσημη νίκη στη σεζόν και την Championship είναι γεγονός. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, 2-0 εκτός έδρας τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ και 4η στην κατάταξη της κατηγορίας, μετά την 3η αγωνιστική, αλλά με ματς περισσότερο. Στόχος φυσικά η άνοδος, άργησε αλλά… έγινε η αρχή!

Εύκολα, απλά, κυνικά. Η Λιντς που γνωρίζαμε από πέρυσι. Η ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε, η οποία δεν ξεκίνησε καλά τη σεζόν, μετρούσε δύο ισοπαλίες (στο πρωτάθλημα) και μία ήττα, στο Λιγκ Καπ, αλλά κατάφερε να ανακάμψει στην 3η αγωνιστική της Championship.

Συνάντησε τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ του Ρολ, ήταν εξαιρετική και επικράτησε εύκολα με 2-0, σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο.

Το 1-0 έκανε ο Άαρονσον στο 24ο λεπτό, για να έρθει ο Τζέιμς στο 48’ και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα, τα «παγώνια» έκαναν διαχείριση και προστάτευσαν εύκολα το προβάδισμά τους. Δέχθηκαν μόλις μία εντός εστίας τελική προσπάθεια και κέρδισαν σε επίπεδο πρωταθλήματος (δίχως τα Play Offs), για πρώτη φορά μετά τον Απρίλιο!