Έκανε πλάκα η Σίτι στην Ίπσουιτς, «διπλό» από το πουθενά η Γουέστ Χαμ, η Τότεναμ έστειλε… τετραπλό «μήνυμα» στην Έβερτον!

Με τρία γκολ σε τρία λεπτά και 11 δευτερόλεπτα, η Σίτι ανέτρεψε το σκορ της αναμέτρησης με την Ίπσουιτς από το 16’ και έφτασε στο 4-1 με το 23ο χατ-τρικ καριέρας του Χάαλαντ, στη μεγάλη επιστροφή του Ιλκάι Γκιουντογκάν στο «Etihad». Άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και σπουδαίο «διπλό» (2-0) για τη Γουέστ Χαμ στην έδρα της Πάλας, η Τότεναμ έδειξε στην Έβερτον (4-0) πως αν δεν σοβαρευτεί και φέτος, θα έχει πάλι… δράματα στα χαμηλά.

Μάντσεστερ Σίτι – Ίπσουιτς 4-1

«Βρε λες;». Σίγουρα πολλοί το σκέφτηκαν, ίσως όμως να μην το εξέφρασαν. Και αυτοί που το … κράτησαν για τον εαυτό τους, καλά έκαναν. Γιατί, παρά το γρήγορο γκολ της Ίπσουιτς στο «Etihad» με το πλασέ του Σμόντιτς, η Σίτι είχε αποφασίσει να το… διασκεδάσει. Και μέσα σε 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα σκόραρε τρεις φορές!

Στο 12’ ο Χάαλαντ με πέναλτι ισοφάρισε, στο 12’ ο Ντε Μπρόινε από τεράστιο λάθος του Μιούριτς ολοκλήρωσε την ανατροπή και στο 16’ ο Βέλγος πέταξε στο χώρο για το Νορβηγό που πέρασε και τον γκολκίπερ για το 3-1. Ακολούθησαν και δυο δοκάρια για τους Πρωταθλητές που πραγματικά έκαναν ό,τι ήθελαν, αλλά ο Πεπ είδε στο δεύτερο μέρος τον Κόβασιτς να χρειάζεται αναγκαστική αλλαγή. Το «Etihad» είδε τον Γκιουντογκάν να πατά ξανά στο γήπεδο με τη γαλάζια φανέλα στο 70ο λεπτό, ο Χάαλαντ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες για γκολ, αλλά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Στο 89' με χαμηλό αριστερό σουτ έγραψε το τελικό 4-1 με το 23ο προσωπικό του χατ-τρικ σε ολόκληρη την καριέρα του και οι «πολίτες» έκαναν το 2x2.

Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 0-2

Πολύ καλύτερη και απειλητική η Πάλας κόντρα στη Γουέστ Χαμ με Έζε και Έντουαρντ να κινούν τα νήματα στην επίθεση για το σύνολο του Γκλάσνερ, αλλά να μη βρίσκουν στόχο. Η αλήθεια είναι πως οι «αετοί» πήγαν στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα απορώντας που δεν είχαν καταφέρει να μετουσιώσουν την κυριαρχία τους σε γκολ και προβάδισμα στο σκορ, ενώ, τα «σφυριά» γι’ ακόμα μια φορά προβληματίζονταν, όπως το έκαναν και σε μεγάλα διαστήματα απέναντι στην Άστον Βίλα.

Ό,τι κι αν είπε ο Λοπετέγκι στους ποδοσφαιριστές του στην ανάπαυλα, σίγουρα έπιασε. Μια μεταμορφωμένη Γουέστ Χαμ ξαναβγήκε στον αγωνιστικό χώρο του Selhurst Park και κατάφερε να φτάσει στο γκολ, έχοντας πάρει τα ηνία του ματς με την ορμή που έβγαλε στο χορτάρι. Στο 67’ ο Σούτσεκ τελείωσε μια ενέργεια του Γουάν – Μπισάκα και έκανε το 1-0, ενώ, στο 72’ έπειτα από εντυπωσιακή κίνηση του Κίλμαν για να βγάλει την μπάλα από την άμυνα, ο Μπόουεν παρά τα κορμιά που είχε μπροστά του, κατάφερε να βρει δίχτυα για το τελικό 2-0! Όσο κι αν … λύσσαξε στη συνέχεια ο Έζε για να ξαναβάλει τους «αετούς» στο ματς, δεν το κατάφερε.

Φούλαμ – Λέστερ 2-1

Η Λέστερ δεν άργησε να μπει στο ματς όσο το έκανε απέναντι στην Τότεναμ και λίγο μετά το πρώτο 10λεπτο εμφανίστηκε στο παιχνίδι με τη Φούλαμ. Ωστόσο, στο 18’ ο Τραορέ άνοιξε αριστερά για τον Σμιθ - Ρόου που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για το 1-0 των «cottagers». Οι Λονδρέζοι κατάφερναν να σταματήσουν το απρόσεκτο build-up των «αλεπούδων» ώστε να προετοιμάζουν τις απειλητικές κινήσεις τους. Στο δικό τους αμυντικό τρίτο, είχε παιχθεί μόλις το… 6,9% της δράσης!

Κι όμως, στο 38ο λεπτό ο Βόουτ Φας με κεφαλιά σκόραρε για το 1-1, με το ρέφερι αρχικά να μην το μετρά για οφσάιντ του Βάρντι κι έπειτα με το on-field review ν’ αλλάζει την απόφασή του! Τη λύση στη Φούλαμ για την πρώτη της νίκη στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ μετά την ήττα στο «Ολντ Τράφορντ» έδωσε ο Ιγουόμπι που στο 70’ πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους για να πάρει την κεφαλιά και να γράψει το 2-1.

Τότεναμ – Έβερτον 4-0

Ήταν καλή η Τότεναμ για ένα ημίχρονο απέναντι στη Λέστερ. Είχε προηγηθεί, είχε πείσει, φαινόταν πως θα πάρει τη νίκη. Και τελικά, δεν τα κατάφερε.

Εμφανίστηκε μία άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε και έμοιαζε πως είναι πιο κοντά στην ήττα, παρά στο «τρίποντο». Δύσκολα θα συνέβαινε και πάλι κάτι τέτοιο, σε ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου. Και πράγματι, δεν συνέβη!

Η Τότεναμ ήταν εξαιρετική απέναντι στην Έβερτον για ένα ημίχρονο και αυτό αρκούσε, προκειμένου να πανηγυρίσει για πρώτη φορά στη σεζόν. Ο Μπισούμα έκανε με τρομερό πλασέ το 1-0 στο 14ο λεπτό, ενώ 11 λεπτά αργότερα, ο Τζόρνταν Πίκφορντ «καταδίκασε» την ομάδα του.

Έχασε την μπάλα εντός περιοχής από τον Χέουνγκ Μιν Σον και αυτός ήταν που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και εν τέλει, ο Ρομέρο με τον Σον διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στο 70’!

Σαουθάμπτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1

Η αλήθεια είναι πως επρόκειτο για ένα από τα λιγότερο θεαματικά παιχνίδια της Premier League στην 2η αγωνιστική, με τη Σαουθάμπτον να υποδέχεται τη Νότιγχαμ Φόρεστ και να έχει ως στόχο την πρώτη της νίκη, στην επιστροφή της στην Premier League.

Ανάλογος και ο στόχος των «κόκκινων», μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας. Ένας μόνο θα μπορούσε να τα καταφέρει και εν τέλει, η εμπειρία διαδραμάτισε κομβικό ρόλο.

Ό,τι πιο σημαντικό είδαμε στο πρώτο μέρος, ήταν η ευκαιρία του Μιλένκοβιτς στο 34ο λεπτό που δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση και με τον γκολκίπερ εξουδετερωμένο.

Ωστόσο, ο στόχος της Νότιγχαμ επετεύχθη στην επανάληψη, με τον Γκιμπς Γουάιτ να διαμορφώνει το τελικό 1-0 από κοντά, με χαρακτηριστική ευκολία!