«Γύρω - γύρω, ευκαιρίες, Χάαλαντ… γκολ»: Η Σίτι έκανε το 3Χ3, γιατί έχει έναν «διαστημικό» σκόρερ στο ρόστερ της! (vids)

Τρία ματς στην Premier League. Επτά γκολ σε 270 αγωνιστικά λεπτά. Δύο χατ-τρικ. Τρίτος σκόρερ της Μάντσεστερ Σίτι στο πρωτάθλημα. Έφτασε τα 70 γκολ σε 69 ματς στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Να πούμε και άλλα; Περιττό. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ «διέλυσε» τη Γουέστ Χαμ (1-3), η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είναι πρώτη στη διακοπή και περιμένει το Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ!

Ποτέ δεν είναι εύκολο να συναντά κανείς τη Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου. Ανεξαρτήτως αγωνιστικής κατάστασης, τα «σφυριά» είναι πάντα ανταγωνιστικά στο «σπίτι» τους.

Προφανώς και κάποιος μπορεί να θυμηθεί το περσινό 6-0 της Άρσεναλ σε αυτό το γήπεδο, αλλά πόσες φορές τους συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Ελάχιστες… Από εκεί και πέρα λοιπόν, η Σίτι πήρε το επιθυμητό αποτέλεσμα. «Ζορίστηκε» πολύ, αγχώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά επικράτησε με 3-1, για έναν συγκεκριμένο λόγο. Γιατί έχει στο ρόστερ της τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος επί της ουσίας, της χάρισε το «τρίποντο» και την πρωτιά, πριν από τη διακοπή των εθνικών ομάδων!

Η Σίτι κυριάρχησε στο πρώτο μέρος. Ήταν ανώτερη, είχε σημαντικές στιγμές με τον Τζακ Γκρίλις, ο Ντε Μπρόινε ανάγκασε τον Αρεολά σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ είχε και δοκάρι. Εν τέλει, ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ από κοντά, έπειτα από ασίστ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Ωστόσο, η Γουέστ Χαμ κατάφερε να κάνει το 1-1, στην πρώτη περίπτωση που πέρασε τη… μεσαία γραμμή. Ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ντίας, έπειτα από γύρισμα του Μπόουεν, και το πίστεψε.

Για λίγο όμως. Διότι ο Χάαλαντ άμεσα έκανε το 2-1 με τρομερό σουτ και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, το δεύτερο ημίχρονο είχε άλλη εικόνα. Η Γουέστ Χαμ μπήκε δυνατά, ήθελε να σκοράρει, είχε δοκάρι με τον Κούντους, απειλούσε. Αλλά δεν τα κατάφερε. Και «πληγώθηκε» ξανά από τον Έρλινγκ Χάαλαντ, που κατέγραψε το δεύτερο χατ-τρικ του στην Premier League, για το 3Χ3 των «πολιτών»! Mεγάλη επέμβαση για να μείνει το 3-1 στο τέλος από τον Έντερσον, είχε και δεύτερο δοκάρι, με τον Σάμερβιλ, η Γουέστ Χαμ!