Ωραίοι οι... νέοι και πρόκριση για Τσέλσι, εύκολα η Σίτι, χρειάστηκε τα πέναλτι η Λέστερ

Με πέντε τέρματα και τους Φέλιξ, Ενκουνκού (χατ-τρικ) και Πέδρο να το χαίρονται δεόντως, η Τσέλσι επιβλήθηκε 5-0 της Μπάροου και πέρασε στους «16» του Λιγκ Καπ. Πρόκριση και για τη Σίτι με το 2-1 κόντρα στη Γουότφορντ, πέρασε στα πέναλτι με φοβερό Γουόρντ η Λέστερ (3-0 τη Γουόλσολ), με «εισιτήριο» για την επόμενη φάση έφυγε η Βίλα από την έδρα της Γουίκομ (2-1).

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι είχε τελειώσει την υπόθεση πρόκριση από το 15ο λεπτό, όταν πλέον ο Ενκουνκού είχε γράψει ήδη το 2-0. Στο 8' από φοβερή λόμπα του Φέλιξ ο Γάλλος βρέθηκε σε θέση βολής για το πρώτο γκολ, ενώ, όταν σκόραρε για δεύτερη φορά, το έκανε με τακουνιά στο 15ο λεπτό.

Ο Φέλιξ στο 28' με απευθείας εκτέλεση φάουλ και με τη βοήθεια του δοκαριού και του Φάρμαν στον οποίο βρήκε η μπάλα έγραψε το 3-0. Ο Πορτογάλος κολλητός του, Πέδρο Νέτο, στο 48' από ασίστ του Μούντρικ έβγαλε την ... κατάρα από πάνω του και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ, το πέμπτο τέρμα ήταν εκείνο που ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του Ενκουνκού κλέβοντας την μπάλα από τον πορτιέρε της Μπάροου για το τελικό σκορ στο 75'.

Η Σίτι μπορεί να μη χρειάστηκε ή να μην κατάφερε να κάνει πολλά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Πεπ Γκουαρδιόλα φυσικά να κάνει πολλές αλλαγές, ωστόσο, οι «πολίτες» έχουν την ποιότητα που κάνει τη διαφορά. Και ακόμα και τις στιγμές που η Γουότφορντ έδειχνε να πατάει καλά στο γήπεδο, οι Πρωταθλητές τούς... έκοψαν την όρεξη.

Στο 5ο λεπτό ο Ντοκού με χαμηλό δεξί σουτ έπειτα από λάθος των φιλοξενούμενων στο Etihad στο build-up άνοιξε το σκορ, για να γράψει το τελικό 2-0 ο Ματέους Νούνιες με το πρώτο του γκολ με τη γαλάζια φανέλα στο 38', αν και είχε μπροστά του αρκετά σώματα. Το τελικό 2-1 για μια μικρή χαρά από πλευράς «hornets» διαμόρφωσε στο 86' ο Τομ Ινς με υπέροχο αριστερό σουτ, σκοράροντας για 4η φορά στο φετινό Λιγκ Καπ.

Η Άστον Βίλα έδωσε δικαιώματα στη Γουίκομ, δεν μπορούσε με τίποτα να κάνει τελικές προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο, ο Εμίλ Μπουέντια στο 55ο λεπτό με πολύ δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «χωριάτες». Και αυτό έδιωξε το στρες και το βάρος από τους «villans», οι οποίοι έφτασαν στο 2-0, φυσικά με τον Ντουράν, στο 85', με εκτέλεση πέναλτι. Η ομάδα της LeagueOne απλά μείωσε στο τελικό 2-1 στις καθυστερήσεις με τον Κονέ.

Η Λέστερ δεν θα έπρεπε να θεωρήσει άδικο ένα πιθανό σοκ, αν το είχε υποστεί στο παινίδι με τη Γουλσολ, αλλά τα κατάφερε. Η ομάδα από τη LeagueTwo το πάλεψε, είχε ευκαιρίες, έπρεπε να έχει πάρει την πρόκριση που θα ήταν και η «βόμβα» της βραδιάς, αλλά στα πέναλτι (μετά το 0-0 των 90') δεν είχε τύχη. Ο Γουόρντ απέκρουσε και τις τρεις εκτελέσεις των αντιπάλων του από την άσπρη βούλα και οδήγησε την ομάδα του Στιβ Κούπερ στους «16» του Λιγκ Καπ με το τελικό 3-0.