The… Cole Palmer show, νίκη με δυο γκολ στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ, απροσδόκητη επαναφορά για την Έβερτον

Φοβερά και τρομερά πράγματα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με τον Κόουλ Πάλμερ να γράφει ιστορία με το καρέ τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, βοηθώντας την… ανισόρροπη – σε σύγκριση άμυνας κι επίθεσης – Τσέλσι να φτάσει στο 4-2 επί της Μπράιτον. Η Άρσεναλ είδε τη Λέστερ να επιστρέφει στο ματς του «Έμιρεϊτς», αλλά οι «κανονιέρηδες» πήραν όλους τους βαθμούς με γκολ στο 94' και το 99' για το τελικό 4-2. Παντελώς απροσδόκητη επαναφορά της Έβερτον και νίκη (2-1) με ανατροπή επί της Κρίσταλ Πάλας.

Τσέλσι – Μπράιτον 4-2

The… Cole Palmer show! Τι θεότρελος παίκτης! Τι άνεση στο σκοράρισμα και πόση… ψυχρότητα για να «εκτελέσει» κάθε αντίπαλο γκολκίπερ. Η Τσέλσι θα πρέπει να προβληματιστεί από την αμυντική της λειτουργία, αλλά θα πρέπει και να ευγνωμονεί τον Κόουλ Πάλμερ και τους παρτενέρ του μεσοεπιθετικά για τη λάμψη που προσδίδουν στο κλαμπ. Ακόμα κι αν οι Κόλγουιλ, Φοφανά και Σάντσεθ τα έκαναν θάλασσα στα μετόπισθεν δυο φορές, οι «μπλε» δεν είχαν ν’ ανησυχούν για τίποτα με την ιστορική μέρα του Πάλμερ.

Ο Άγγλος επιθετικός με αριστερό πλασέ στο 21’, πέναλτι στο 28’, απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 31’ και εκπληκτικό τελείωμα στην κλειστή γωνία στο 41’ έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Premier League που σκοράρει τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο! Οι «γλάροι» είχαν προηγηθεί με κεφαλιά του Ρίτερ στο 7’ έπειτα από τρομερή αδυναμία της άμυνας των «μπλε», ενώ, στο 34’ ο Μπαλέμπα εξέθεσε ξανά τον πολύ κακό πορτιέρε της Τσέλσι. Το 4-2 του πρώτου μέρους δεν άλλαξε, με τον Κουκουρέγια να σκοράρει αλλά ν’ αποδέχεται αμέσως πως το έκανε από θέση οφσάιντ κι έτσι το «Στάμφορντ Μπριτζ» ήταν ένα χαρούμενο μέρος, το απόγευμα του Σαββάτου.

Μπρέντφορντ – Γουέστ Χαμ 1-1

Το έδειξε με βίντεο, φανέρωσε το μυστικό της, αλλά και πάλι βρήκε τρόπο να το κάνει και να γράψει ιστορία η Μπρέντφορντ! Παρά το γεγονός πως έδειξε πώς ακριβώς σκόραρε στο πρώτο λεπτό κόντρα σε Σίτι και Τότεναμ, το έκαναν ξανά οι «bees», με τον Εμπουεμό στο 1ο λεπτό του ματς με τη Γουέστ Χαμ να πιάνει το αριστερό, εναέριο σουτ έπειτα από φάση διαρκείας και να γράφει το 1-0.

Η ομάδα του Φρανκ έγινε η πρώτη στα χρονικά της Πρέμιερ που καταφέρνει να βρει δίχτυα εντός των πρώτων 60 δευτερολέπτων σε τρία διαδοχικά παιχνίδια, αλλά η Γουέστ Χαμ του Λοπετέγκι όσο κι αν μούδιασε, βρήκε απάντηση στο δεύτερο μέρος. Με Πακετά και Μπόουεν να «χτίζουν» με υπομονή, ο Σούτσεκ ισοφάρισε στο 54ο λεπτό. Το 1-1 ήταν και το αποτέλεσμα του ματς, με τους «bees» να ψάχνουν γκολ νίκης, τα «σφυριά» να προσπαθούν να πάρουν ψυχολογία για να κυνηγήσουν την ανατροπή, αλλά οι δυσκολίες συνεχίζονται για το σύνολο του Λοπετέγκι τη φετινή σεζόν…

Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας 2-1

Τι ‘χες Ντάις, τί ‘χα πάντα. Η ίδια ιστορία από την Έβερτον που στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Κρίσταλ Πάλας ήταν σαν να παρακολουθούσε… κοιμισμένη τους παίκτες του Γκλάσνερ να κρατούν την μπάλα εντός περιοχής και τον Γκέχι από το δεύτερο δοκάρι να σκοράρει. Ο Άγγλος αμυντικός, για τον οποίο γίνεται ακόμα μεγάλη κουβέντα αναφορικά με το μέλλον του, έβαλε μπροστά τους «αετούς», που όμως, έγιναν εκείνοι «θύματα» ανατροπής απέναντι στα «ζαχαρωτά»!

Συνήθως σε αυτή τη θέση βρισκόταν η ομάδα του λιμανιού, όμως, αυτή τη φορά το «Γκούντισον Παρκ» ξεσηκώθηκε για το come-back. Φοβερό σουτ του ΜακΝιλ στο 47’, δεύτερο τέρμα στο 54’ και 2-1 για την Έβερτον! Με αυτό το σκορ το κλαμπ του Μέρσεϊσαϊντ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, αν και φυσικά, μέχρι ν’ ακουστεί το σφύριγμα της λήξης, άρχισαν όλοι να σκέφτονται τα… φαντάσματα του πρόσφατου παρελθόντος με τις μεγάλες ανατροπές των Μπρέντφορντ και Άστον Βίλα.

Άρσεναλ – Λέστερ 4-2

Επρόκειτο πραγματικά για ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα στην Άρσεναλ και τη Λέστερ στο «Έμιρεϊτς». Ένα ματς που έμοιαζε πως έχει ξεκάθαρο φαβορί και πράγματι είχε, αλλά όταν συζητάμε για την Αγγλία και την Premier League, ουδείς μπορεί να θεωρεί κάτι δεδομένο.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο με τη Λέστερ. Φανταστικό πρώτο μέρος, φοβερά σοβαροί, πήραν δίκαια το προβάδισμα και είχαν ως απόλυτο πρωταγωνιστή τους τον Γκάμπριελ Μαρτινέλι.Αυτός αστόχησε σε μία καλή στιγμή στο 15ο λεπτό, αλλά η κινητικότητά του δημιούργησε τεράστια ζητήματα στους φιλοξενούμενους. Εν τέλει, ο Μαρτινέλι άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, για να έρθει ο Λεάντρο Τροσάρ και να διαμορφώσει το αποτέλεσμα των πρώτων 45 στις καθυστερήσεις.

Παρόλα αυτά, από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μέχρι και τη συμπλήρωση μίας ώρας, είδαμε πραγματικά ένα άλλο παιχνίδι.Δέχθηκε γκολ με το που ξεκίνησε η επανάληψη η Άρσεναλ, σκόρερ ήταν ο Τζάστιν, και από την στιγμή που ο Λεάντρο Τροσάρ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, μερικές στιγμές αργότερα, η Λέστερ ξεκίνησε να το πιστεύει! Ισοφάρισε με ένα απίθανο σουτ του Τζάστιν και από εκεί και πέρα, άρχισε ένα τρομερό σόου του Χέρμανσεν.

Διότι ο γκολκίπερ της Λέστερ δεν δεχόταν γκολ με κανέναν τρόπο. Ούτε με κεφαλιά του Γκάμπριελ, ούτε με κεφαλιά του Καλαφιόρι, ούτε με προσπάθειες του Νουανέρι, του Σάκα, του Χάβερτς.Και τελικά, η «λύτρωση» ήρθε στις καθυστερήσεις της συνάντησης, με τον πιο συνηθισμένο τρόπο για την Άρσεναλ! Με κόρνερ του Σάκα και προσπάθεια του Τροσάρ, με την μπάλα να βρίσκει στον Εντιντί, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα! Τρία λεπτά μετά, στο 96’, σε κόντρα – επίθεση, ο Χάβερτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με το γκολ αρχικά να ακυρώνεται και εν συνεχεία να μετρά, μέσω VAR!

Νότιγχαμ Φόρεστ – Φούλαμ 0-1

Σπουδαία νίκη για τη Φούλαμ, τεράστια επικράτηση στο «Σίτι Γκράουντ», με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν στην 6η θέση της βαθμολογίας και στους 11 βαθμούς, πανηγυρίζοντας το δεύτερο, διαδοχικό τους τρίποντο στην Premier League.

Η Νότιγχαμ σκόραρε πρώτη με τον Γουντ, στο 25ο λεπτό, αυτό ακυρώθηκε, και η Φούλαμ βρήκε γκολ στο ένα από τα δύο της σουτ στον στόχο! Ο Χιμένες πανηγύρισε με πέναλτι, οι γηπεδούχοι ήθελαν να «απαντήσουν», δημιούργησαν προϋποθέσεις αλλά δεν τα κατάφεραν.

Πρωταγωνιστής ο Χάντσον Οντόι, απείλησε στο 64’, το 1-0 παρέμεινε και οι «κόκκινοι» έχασαν για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν!