«Τότε ο Σπινκ, τώρα ο Μαρτίνες, σε ατμόσφαιρα – κόλαση»: Τεράστια νίκη της Βίλα, «υπέταξε» την Μπάγερν μέσα στην Αγγλία! (vids)

Αδιανόητο, «μαγικό» και 100%... αγγλικό! Μία απίστευτη νίκη της Άστον Βίλα επί της Μπάγερν Μονάχου, με τους «παλιούς» να θυμούνται και τους «νέους» να μαθαίνουν για την ιστορία του 1982! Συγκλονιστική ατμόσφαιρα στο «Βίλα Παρκ», διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Ντουράν, μετά από μεγάλο λάθος του Νόιερ, ήρωας ο Εμιλιάνο Μαρτίνες, όπως τότε ήταν ο Σπινκ! «Αποσυνδεδεμένη» η γερμανική ομάδα, έκανε στο 89ο λεπτό την πρώτη της τελική προσπάθεια, στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά απείλησε στο φινάλε!

Τα είχαμε γράψει από πολύ νωρίς το μεσημέρι. Το είχε πει και ο Χρήστος Σωτηρακόπουλος, στην στήλη του στο England365 από νωρίς.

Δεν ήταν απλά ένα ακόμα ματς Champions League για την Άστον Βίλα. Ήταν ένα βράδυ που περίμενε ο κόσμος της, σε μία ατμόσφαιρα – κόλαση, μέσα στο «Βίλα Παρκ».

Το παρελθόν των Άγγλων αναβίωνε, οι «παλιοί» θυμήθηκαν τον τελικό του 1982 και οι «νέοι» έμαθαν την ιστορία της αγαπημένης τους ομάδας. Και αυτή, έμελλε να επαναληφθεί εν έτει 2024, με την Άστον Βίλα να επικρατεί των Γερμανών με 1-0!

Επρόκειτο για ένα ματς φοβερά ισορροπημένο από την αρχή μέχρι και το τέλος. Οι Βαυαροί έμοιαζαν να πατούν καλύτερο, αλλά το γκολ ήρθε για την ομάδα του Ουνάι Έμερι στο 22ο λεπτό, με τον Πάου Τόρες όμως, να είναι εκτεθειμένος.

Ακυρώθηκε το γκολ, δεν σταμάτησαν να το πιστεύουν οι Άγγλοι, που στάθηκαν και τυχεροί στην περίπτωση του 37ου λεπτού, όταν ο Ολίσε επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση, δεν έδωσε στον Κέιν και ο Μαρτίνες τον νίκησε.

Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν «λευκή» ισοπαλία! Ο Μάνουελ Νόιερ όμως, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται, αποφάσισε να γίνει… αρνητικός πρωταγωνιστής. Έκανε τεράστιο λάθος στο 79ο λεπτό, ο Ντουράν το εκμεταλλεύτηκε και ο χρόνος «πάγωσε» στο «Βίλα Παρκ».

Η Άστον Βίλα «άντεξε» και μία τεράστια νίκη είναι γεγονός. Κάνει το 2Χ2 στην Ευρώπη, συνεχίζει «μαγικά» τη σεζόν και γνωρίζει την αποθέωση από τον συγκλονιστικό κόσμο της!