Η Τότεναμ αγχώθηκε στο φινάλε, αλλά ήταν σοβαρή και έκανε το 2Χ2 στο Europa League!

Μπορεί να μην συνέχισε την «παράδοση» αυτής της εβδομάδας για τους Άγγλους στην Ευρώπη, όμως στο τέλος της ημέρας, έκανε τη δουλειά της! Επικράτησε με 2-1 της Φερεντσβάρος και έκανε το 2Χ2 στο Europa League!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εξελίχθηκε και η δεύτερη αγωνιστική του Europa League για την Τότεναμ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Φερεντσβάρος, εκτός έδρας, με χαρακτηριστική ευκολία.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, εντυπωσιακή σταθερότητα και η δεύτερη διαδοχική νίκη στην Ευρώπη, είναι γεγονός.

Παρά ταύτα έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που δέχεται γκολ αυτή την εβδομάδα στην Ευρώπη!

Πώς φτάσαμε στο τελικό 2-0; Με χαρακτηριστική ευκολία! Ο Σαρ έκανε το 1-0 στο 23ο λεπτό, ενώ οι Λονδρέζοι είχαν σταθεί τυχεροί λίγο νωρίτερα, όταν το γκολ των γηπεδούχων ακυρώθηκε μέσω VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, «κλείδωσαν» το αποτέλεσμα με τον Μπρέναν Τζόνσον, που εν συνεχεία είχε και δοκάρι, και διαχειρίστηκαν την πίεση που τους άσκησαν οι γηπεδούχοι.

Δέχθηκαν γκολ στο 90ο λεπτό με τον Βάργκα αλλά άντεξαν και με το 2-1 ως τελικό αποτέλεσμα, πανηγύρισαν!