Μπορούσε πιο εύκολα η Λίβερπουλ, αλλά το «διπλό» στο Λονδίνο ήρθε με κόπο, ιδρώτα και... τραυματισμό του Άλισον!

Ο Ντιόγο Ζότα σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, μπορούσε να φτάσει ακόμα και σε χατ-τρικ. η Λίβερπουλ πέταξε στα σκουπίδια μεγάλες ευκαιρίες για μια άνετη νίκη, αλλά τελικά επικράτησε 1-0 έχοντας χρειαστεί να κοπιάσει και ν' ανησυχήσει στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τον Κώστα Τσιμίκα να ξεκινά για για πρώτη φορά σε ματς πρωταθλήματος για τη Λίβερπουλ στην εποχή του Άρνε Σλοτ, η ομάδα του λιμανιού έφυγε από το Selhurst Park με όλους τους βαθμούς, έχοντας καταφέρει να κρατήσει το 1-0 που διαμόρφωσε από το 9ο λεπτό του ματς.

Από την κάθετη του Greek Scouser αριστερά για τον Χάκπο και το γύρισμα του Ολλανδού, ο Ζότα πέτυχε το 60ο του γκολ με την κόκκινη φανέλα στην 100η παρουσία του στην 11άδα της ομάδας.

Θα μπορούσε να έχει σημειωθεί πολύ πιο άνετη νίκη για τους φιλοξενούμενους στο Λονδίνο και με αρκετά πιο ευρύ σκορ, ωστόσο, η αστοχία και η ατυχία στις μεγάλες φάσεις, κυρίως του πρώτου μέρους, κράτησαν την εύθραυστη κατάσταση μέχρι τέλους.

Η Πάλας στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να βγάλει περισσότερη ένταση και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, κυρίως στο τελευταίο ημίωρο του ματς, προκειμένου να δώσει και μια αφορμή στον κόσμο της στις εξέδρες να ξεσηκωθεί.

Όποτε χρειάστηκε η Λίβερπουλ αμύνθηκε σωστά, έχασε όμως τον Άλισον με πρόβλημα τραυματισμού στα τελευταία λεπτά και ο Γιάρος που τον αντικατέστησε, σταμάτησε τον Έζε στο 84' για να παραμείνει το 1-0.

Με αυτό το σκορ οι «κόκκινοι» φυσικά δεν έχουν ν' ανησυχούν για τίποτα στην κορυφή, αφού έχουν απόσταση 4 βαθμών και πάλι θα παραμείνουν στο ρετιρέ στο φινάλε της 7ης αγωνιστικής.