Τι σημαίνει η νίκη της Ελλάδας για την Αγγλία; Τα κριτήρια ισοβαθμίας, τα σενάρια, ο τελικός του ΟΑΚΑ!

Μία τεράστιας σημασίας νίκης πανηγύρισε η Ελλάδα απέναντι στην Ιρλανδία (2-0), διατηρώντας την «πρωτιά» στον όμιλο με την Αγγλία. Στους τρεις η διαφορά τους, καλύτερη η διαφορά τερμάτων της Εθνικής, όλα κρίνονται στο ΟΑΚΑ, τον Νοέμβριο. Υπάρχει σενάριο που η Ελλάδα βγαίνει πρώτη με… δύο ισοπαλίες, αλλά θα πρέπει να πάρει αποτέλεσμα από τα «τρία Λιοντάρια». Αν κερδίσει, δεδομένα μένει στην κορυφή!

Γράφει από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Δημήτρης Μανάκος

Ένας συγκλονιστικός κόσμος. Ένα γήπεδο που «έβραζε». Μία Εθνική ομάδα που ήταν εξαρχής αποφασισμένη να τα δώσει όλα για χάρη του Τζορτζ Μπάλντοκ. Δεν θα μπορούσε λοιπόν να μην κερδίσει την Ιρλανδία, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στην 4η αγωνιστική του Nations League, μετά το «διπλό» στην Αγγλία (2-0). Και η σημασία της επικράτησης είναι μεγάλη.

Το ματς

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Την πρώτη καλή στιγμή του ματς κατέγραψαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Έβαν Φέργκιουσον να κάνει κάκιστο πλασέ στο 6ο λεπτό, ύστερα από λάθος στη μεσαία γραμμή.

Η απάντηση της Ελλάδας ήταν άμεση και ιδιαίτερα αποφασιστική.  Στο 10ο λεπτό ο Γιώργος Μασούρας σούταρε από καλή θέση αλλά ο Κέλεχερ του είπε «όχι», ενώ 120 δευτερόλεπτα αργότερα, δύο προσπάθειες του ίδιου παίκτη βρήκαν σε σώματα.

Η κορυφαία στιγμή της Ελλάδας έλαβε χώρα στο 18ο λεπτό με τον Τάσο Μπακασέτα. Φοβερή εναλλαγή κατεύθυνσης και σουτ, τον σταμάτησε ο Κέλεχερ, δίχως να αφήνει περιθώρια και στον Παυλίδη στην επαναφορά.

Στο 25άλεπτο ήρθε ακόμη μία τελική προσπάθεια, με τον Κόλινς να προλαβαίνει τον Παυλίδη, την στιγμή που ο Μανώλης Σιώπης δεν καταλάβαινε… τίποτα στο κέντρο και έμοιαζε ένας εκ των κορυφαίων!

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Γιαννούλης δοκίμασε ξανά τον Κέλεχερ, με τον Ιρλανδό να αποκρούει με τα πόδια.

Το ημίχρονο έληξε στη «λευκή» ισοπαλία, η Ελλάδα άξιζε ένα γκολ και το βρήκε! Έμελλε να το βάλει ο Τάσος Μπακασέτας. Αυτός το αφιέρωσε στον Τζορτζ Μπάλντοκ, στο 48ο λεπτό. Πήρε την μπάλα από τον Τζόλη, την έστρωσε στο δεξί του πόδι και σούταρε για να ξεσηκώσει όλο το «Γεώργιος Καραϊσκάκης»!

Το 2-0 έκανε στις καθυστερήσεις ο Πέτρος Μάνταλος με υπέροχο τρόπο και λάθος του Κέλεχερ και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα, με την Ελλάδα να κάνει το απόλυτο στη μετά – Γκουστάβο Πογέτ «εποχή»!

Τι σημαίνει η νίκη της Ελλάδας

Τι σημαίνουν λοιπόν όλα αυτά για την Ελλάδα; Με τη νίκη της χώρας μας, το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έφτασε τους 12 βαθμούς. Έκανε το 4Χ4 και είναι στην κορυφή του ομίλου.

Επί της ουσίας, «κλείδωσε» την πρώτη δυάδα, με την Ιρλανδία να τίθεται εκτός παιχνιδιού και την Αγγλία να μένει στους εννέα βαθμούς. Τρεις πίσω από την Ελλάδα, εξαιτίας του μεταξύ τους αποτελέσματος.

Στο 9-1 τα γκολ της Ελλάδας, στο 8-3 της Αγγλίας. Πράγμα που θα μετρήσει, σε περίπτωση που τα τρία πρώτα κριτήρια ισοβαθμίας «ταυτίζονται».

Σε περίπτωση λοιπόν που η Ελλάδα δεν χάσει από την Αγγλία και τη Φινλανδία, ακόμη και αν κάνει δύο ισοπαλίες, μένει πρώτη. Σε περίπτωση που ηττηθεί από την Αγγλία και μείνει στην ισοπαλία εκτός έδρας με την ομάδα του Τίμο Πούκι, με νίκη της Αγγλίας στην τελευταία αγωνιστική, μένει δεύτερη.

Αν κερδίσει την Αγγλία, αντιλαμβάνεστε πως θα είναι στο +6 και δεδομένα πρώτη.