Παράπονα, πέναλτι, VAR και η Λίβερπουλ… πρώτη: Ο Σλοτ πανηγύρισε και με την Τσέλσι, η κορυφή παραμένει «κόκκινη»!

Ένα ματς που τα είχε όλα. Ένα «κλασσικό», αγγλικό, μεγάλο παιχνίδι. Η Λίβερπουλ πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη επί της Τσέλσι, στην 8η αγωνιστική της Premier League, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να φέρει τεράστια… ευθύνη, για το τελικό 2-1. Γκολ, ασίστ, κορυφαίος της συνάντησης και η Λίβερπουλ παραμένει στην πρώτη θέση! Στο +4 πλέον από την Άρσεναλ, αυτά συναντά την επόμενη εβδομάδα, στο «Έμιρεϊτς». «Φωνάζουν» Μαρέσκα και Τσέλσι για τη διαιτησία του Τζον Μπρουκς!

Σε μία αγωνιστική που η Άρσεναλ έχει ηττηθεί από την Μπόρνμουθ και η Μάντσεστερ Σίτι έχει κερδίσει στην τελευταία φάση του παιχνιδιού τη Γουλβς, ήταν δεδομένο πως και η Λίβερπουλ δεν θα είχε απλό έργο απέναντι στην Τσέλσι.

Μία ομάδα πολύ βελτιωμένη, που βρίσκει συνοχή με τον Έντσο Μαρέσκα, παίρνει αποτελέσματα και ήταν αήττητη σε επτά συνεχόμενες αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις.

Παρόλα αυτά, οι «κόκκινοι» κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να πάρουν μία πολύ δύσκολη, πλην όμως σημαντική νίκη, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τους τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Ένα γκολ, μία ασίστ, νίκη με 2-1 και η Λίβερπουλ συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της Premier League!

Πώς φτάσαμε λοιπόν σε αυτό το σημείο; Η αλήθεια είναι πως δεν είχαμε ιδιαίτερα πολλές φάσεις, αλλά τρία γκολ και αρκετά παράπονα από τον Τζον Μπρουκς. Η πρώτη καλή στιγμή έλαβε χώρα στο 24’ με σουτ του Πάλμερ, ενώ πέντε λεπτά μετά, η Λίβερπουλ προηγήθηκε με πέναλτι του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Νωρίτερα, κάθε ομάδα είχε «γκρινιάξει» για ένα πέναλτι, ο Τζον Μπρουκς έδωσε την 3η περίπτωση που του παρουσιάστηκε και το 1-0 ήταν γεγονός.

Ένα τέταρτο μετά, ο Σάντσεθ ανέτρεψε τον Κέρτις Τζόουνς και δόθηκε για δεύτερη φορά στο ματς η εσχάτη των ποινών. Εκεί όμως, παρενέβη ο VAR, ο διαιτητής είδε πως ο Ισπανός γκολκίπερ βρίσκει πρώτα την μπάλα και πήρε πίσω την απόφασή του.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ήρθε ξανά από τον Πάλμερ στις καθυστερήσεις, για να περάσουμε σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τζάκσον έκανε αρχικά το 1-1, μετά από φοβερή κάθετη πάσα του Καϊσέδο και παρότι το γκολ αρχικά ακυρώθηκε, εν συνεχεία μέτρησε κανονικά.

Προτού όμως να προλάβει να αγχωθεί η Λίβερπουλ, προηγήθηκε και πάλι. Ο Σαλάχ βρήκε με εκπληκτική σέντρα τον Τζόουνς και επί της ουσίας, αυτός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι και το σφύριγμα της λήξης, δεν είχαμε μεγάλες φάσεις και η Λίβερπουλ κάνει το επτά στα… οκτώ, στη «νέα εποχή» με τον Άρνε Σλοτ στον πάγκο. Επόμενο «στοπ»; Στο «Έμιρεϊτς», στο πιο δύσκολο, φετινό της παιχνίδι, με αντίπαλο την Άρσεναλ!