Η ατάκα του Νούνιες μετά το γκολ και η παρότρυνση του Φαν Ντάικ για να ξανασκοράρει! (vid)

Ταπεινός, γνωρίζοντας πως θα μπορούσε απλά να έχει αφήσει την μπάλα να πάει μόνη της προς τα δίχτυα, ο Ντάργουιν Νούνιες κατάλαβε ότι τα εύσημα των συμπαικτών του έπρεπε να πάνε στον Μοχάμεντ Σαλάχ, αλλά ο Φαν Ντάικ φρόντισε να του τονώσει το ηθικό περισσότερο.

Ο Ουρουγουανός επιθετικός έκρινε την αναμέτρηση με τη Λειψία, το βράδυ της Τετάρτης, σκοράροντας στο 27ο λεπτό με προβολή έπειτα από κεφαλιά του Σαλάχ για το τελικό 1-0 της αναμέτρησης.

Θα μπορούσε να έχει αφήσει και τελείως την προσπάθεια του Αιγύπτιου να καταλήξει στα δίχτυα, του «έκλεψε» το γκολ, αλλά του πίστωσε ασίστ.

Στον πανηγυρισμό και τη στιγμή που δεχόταν τα συγχαρητήρια του Φαν Ντάικ, ο Νούνιεζ του είπε; «Όχι εγώ, ο Μο», με τον Ολλανδό αρχηγό να τον παροτρύνει να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό, λέγοντάς του: «Θέλουμε κι άλλα γκολ»!

Αυτό, ήταν μόλις το δεύτερο τέρμα του Ντάργουιν στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο...