Ο όμιλος της Στόουκ

Η πρόκριση ήρθε και πλέον, η Στόουκ κυνηγάει την κορυφή του 5ου ομίλου του Europa League! Οι «πότερς» εξασφάλισαν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης, τη στιγμή που η Μπεσίκτας χρειάζεται μονάχα έναν βαθμό!

Ο ένας βαθμός που απέσπασε η αγγλική ομάδα με το τελικό 1-1 κόντρα στη Ντιναμό, τη στέλνει στους «32» της διοργάνωσης και στην Πόλη για την κορυφή του 5ου γκρουπ!

Η Μπεσίκτας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της Μακάμπι, αλλά ακόμη και τώρα, δεν μπορεί να αισθάνεται σίγουρη για την παρουσία της στην επόμενη φάση του θεσμού! Οι Κουαρέσμα (45’ + 1’) και Τοραμάν (47΄) έδωσαν στην τουρκική ομάδα προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο, οι Γιένι (59’) και Λογκάσι (70’) ισοφάρισαν για να αγχώσουν τους Τούρκους! Το γκολ του Κουαρέσμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στη Μπεσίκτας που στην τελευταία αγωνιστική και κόντρα στην αδιάφορη Στόουκ θέλει μονάχα έναν βαθμό για να εξασφαλίσει το «εισιτήριο»!