The Manchester Derby: LIVE (1-0/ Τελικό)

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-0 την συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ και την έπιασε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε! Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά ο Βινσέντ Κομπανί! Τον πρώτο λόγο έχουν οι "πολίτες", ακόμα και στην ισοβαθμία!

90+5' Τέλος του αγώνα. Με γκολ του Κομπανί η Σίτι νίκησε 1-0.

90+3' Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Μίλνερ πέρασε στη θέση του Νασρί.

88' Ο Κλισί έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Ντε Χέα έπεσε και έδιωξε.

83' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Γιανγκ πέρασε στη θέση του Νάνι.

82' Αλλαγή για τη Σίτι. Ο Ρίτσαρντς αντί του Σίλβα.

82' Kαλό σουτ του Τουρέ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα δίπλα από την εστία του Ντε Χέα.

78' Κίτρινη κάρτα στον  Κάρικ της Γιουνάιτεντ.

78' Αλλαγή για τη Γιουνάιεντ. Ο Βαλέντσια αντί του Σκόουλς.

76' Ένταση δημιουργήθηκε προς στιγμήν ανάμεσα στους προπονητές των δύο ομάδων. Οι ψυχραιμότεροι έδωσαν τέλος στο συμβάν.

73’ Σουτ του Γιάγια Τουρέ, η μπάλα περνά άουτ

70’ Κίτρινη κάρτα στον Φιλ Τζόουνς για μαρκάρισμα στον Γκάρεθ Μπάρι

68’ Εκτός γηπέδου ο Κάρλος Τέβες, μέσα ο Νάιτζελ Ντε Γιονγκ

65’ Νευρικότητα αρχίζει να δείχνει η Σίτι στα τελευταία λεπτά

64΄ Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ

63’ Τρομερό πρέσινγκ από τη Σίτι, η οποία προσπαθεί να «σκάσει» τους άσους της Γιουνάιτεντ

59’ Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Ντάνι Γουέλμπεκ περνά στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Παρκ

58' Κόρνερ για τη Σίτι, με τον πολύ καλό απόψε Ζαμπαλέτα να φτάνει ακόμη μία φορά έως τη μεγάλη περιοχή της Γιουνάιτεντ

55’ Κίτρινη κάρτα στον Γιάγια Τουρέ

50’ Κόρνερ για τη Μάντσεστερ Σίτι, με τον Ζαμπαλέτα να σεντράρει και τον Εβρά να απομακρύνει, χωρίς κάτι το ουσιαστικό στην εξέλιξη της φάσης

48’ Δύο συνεχόμενα κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ, αλλά χωρίς να απειληθεί σοβαρά ο Χαρτ

Έναρξη του δευτέρου μέρους

Ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον αποφάσισε να δώσει χώρους στη Σίτι και η Γιουνάιτεντ περιορίστηκε σε πιο παθητικό ρόλο. Στο πρώτο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να μην απειληθούν. Σταδιακά, οι «πολίτες» κέρδιζαν μέτρα και πατούσαν περισσότερο την περιοχή του Ντε Χέα. Σε καλή βραδιά ο Σαμίρ Νασρί, δεν λειτουργεί όπως θα ήθελε ο Φέργκιουσον η επιλογή του με τον Παρκ στο αρχικό σχήμα.

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46’ ΓΚΟΛ!!! Ο Βινσέν Κομπανί πηδά στο κέντρο της άμυνας της Γιουνάιτεντ, νικά τον Σμόλινγκ στον αέρα και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

45’ Και δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ

44’ Κόρνερ για τη Σίτι, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος

41’ Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ

40’ Κόρνερ για τη Μάντσεστερ Σίτι, με τον Αγκουέρο να χαλά την αντεπίθεση και να επιλέγει την ατομική ενέργεια

38’ Σχεδόν αποκλειστικά από τη δεξιά πλευρά επιτίθεται η Σίτι, η οποία έχει την κατοχή μπάλας, αλλά χωρίς να κάνει κάτι το αξιόλογο

37’ Αδύναμο σουτ του Ζαμπαλέτα, μαζεύει εύκολα ο Ντε Χέα

36’ Ευκαιρία με τον Αγκουέρο, ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση

29’ Ωραία ενέργεια του Σαμίρ Νασρί από τα δεξιά, αλλά χωρίς συνέχεια

25’ Σουτ του Αγκουέρο, η μπάλα αρκετά ψηλά

24’ Κόρνερ για τη Σίτι, περνά ανεκμετάλλευτο

23’ Έχει ανεβάσει ρυθμό η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι και απειλεί πιο συχνά την εστία του Νταβίντ Ντε Χέα

22' Κόρνερ για τη Σίτι

19’ Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Βινσέν Κομπανί για μαρκάρισμα στον Γουέιν Ρούνεϊ

17΄ Στο 65% η κατοχή μπάλας για τη Μάντσεστερ Σίτι

16’ Η πρώτη ευκαιρία της Σίτι, με τον Σίλβα να γυρίζει προς το κέντρο, από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η άμυνα της Γιουνάιτεντ έδιωξε

15΄Εκτός αγώνα μέχρι στιγμή οι Κάρλος Τέβες και Σέρχιο Αγκουέρο, αφού η μπάλα δεν έχει φτάσει σε αυτούς

13’ Πιο νευρικοί οι «πολίτες». Δεν έχουν καταφέρει να αποβάλλουν το άγχος και δεν έχουν κρατήσει αρκετή ώρα την μπάλα στα πόδια τους

8’ Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ μετά από σέντρα του Εβρά

6’ Κόρνερ για τη Σίτι, μετά από σουτ του Σίλβα

5’ Στα πρώτα λεπτά, η Γιουνάιτεντ δείχνει διάθεση να πιέσει ψηλά.

1’ Πρώτο κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ, περνά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο

1’ Έναρξη του αγώνα

- Είσοδος των δύο ομάδων στο γήπεδο. Εξαιρετική ατμόσφαιρα.

- Δηλώσεις του Αντρέι Αρσάβιν: «Έχω σιχαθεί τη Γιουνάιτεντ γι αυτό και θέλω να κερδίσει η Σίτι. Η Άρσεναλ θα είναι 3η, ως συνήθως»

- Ερώτηση στον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον για το εάν παίζει για την ισοπαλία: «Ποτέ δεν λειτουργώ με αυτό τον τρόπο. Ποτέ στην ζωή μου δεν έχω παίξει για την ισοπαλία»

- Σχόλιο του Ρομπέρτο Μαντσίνι για την 11άδα της Γιουνάιτεντ: «Μπορεί να παίζουν με έναν στράικερ, αλλά είναι πάντα επικίνδυνοι»