Σπάρτα Πράγας – Τσέλσι 0-1 (Live - τελικό)

Χωρίς να πατήσει γκάζι, η Τσέλσι επικράτησε 1-0 της Σπάρτα Πράγας με γκολ του Όσκαρ και επιστρέφει στο Λονδίνο με προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Παρακολουθήσατε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης από το england365.gr!

93' Τέλος στο παιχνίδι. Η Τσέλσι φεύγει από την Πράγα με το 1-0 και προβάδισμα πρόκρισης!

89' Μακρινό σουτ του Ραμίρεζ, πολύ ψηλά άουτ.

84' Παραλίγο και δεύτερο γκολ για την Τσέλσι, όμως ο Τόρες απομάκρυνε το σουτ του Τόρες

82' ΓΚΟΛ για την Τσέλσι! Ο Όσκαρ, έπειτα από ωραίο 1-2 με τον Αζάρ, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ωραία τον Βάτσλικ για το 1-0!

78' Ο Τσεχ μπλοκάρει τη σέντρα του Κρέιτς

70' Το ματς συνεχίζει να μην έχει καθόλου ρυθμό...

57' Ο Κέιχιλ γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη, σε πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Κρέιτς

49' Εκτέλεση φάουλ από τον Φρανκ Λάμπαρντ, η μπάλα στο τείχος...

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0

36' Ο Λαφάτα προκαλεί ανησυχία στον Πετρ Τσεχ, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από την εστία του Τσέχου πορτιέρο

35' Ο Φερνάντο Τόρες δοκίμασε το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή της Σπάρτα, ο Βάτσλικ έπεσε και μπλόκαρε.

24' Ξανά σε πρωταγωνιστικό ρόλο η Τσέλσι

19' Η Σπάρτα εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που δημιούργησε για να κυκλοφορήσει λίγο τη μπάλα και να κάνει το παιχνίδι της, αλλά αυτό κράτησε για ελάχιστα δευτερόλεπτα

16' Πρώτη εξαιρετική ευκαιρία για τη Σπάρτα Πράγας! Από βαθιά μπαλιά του Κάντλετς, ο Λαφάτα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή της Τσέλσι, αλλά έκανε το σουτ με τη μια και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τσεχ.

10' Μονάχα με αντεπίθεσεις προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Τσεχ, η Σπάρτα Πράγας

6' Νέα καλή ευκαιρία για την Τσέλσι, με τον Αζάρ από καλή θέση να... μπερδεύει τις σκέψεις του ανάμεσα σε σουτ και πάσα, με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα αργά προς τον αντίπαλο πορτιέρο

4' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τους «μπλε». Από πάσα του Μάτα με «τακουνιά», ο Λάμπαρντ δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, όπως δεν είχε πρόβλημα ο Βάτσλικ

3' Κυκλοφορία της μπάλας με άνεση από τους ποδοσφαιριστές της Τσέλσι στα πρώτα λεπτά

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Σπάρτα Πράγας: Βάτσλικ, Χιμπς, Χόλεκ, Σβέντικ, Ζαποτόσνι, Ματεγιόφσκι, Βάτσα, Χουσμπάουερ, Κρέιτς, Λαφάτα, Κάντλετς

Στον πάγκο: Τσεχ, Πάμιτς, Κουίκ, Βίντλιτσκα, Πόλομ, Μπέντναρ, Γιάνος

Τσέλσι: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Μπέρτραντ, Ραμίρεζ, Λάμπαρντ, Μαρίν, Μάτα, Αζάρ, Τόρες

Στον πάγκο: Τέρνμπουλ, Φερέιρα, Κόουλ, Τέρι, Άκε, Όσκαρ, Μπεναγιούν