Στον τελικό η Τσέλσι!

Θριαμβεύτρια στον... λονδρέζικο «εμφύλιο» των ημιτελικών του φετινού NextGen Series στο Κόμο της Ιταλίας, αναδείχθηκε η Τσέλσι! Οι «μπλε», επικράτησαν 4-3 (3-3 κ.α.) της Άρσεναλ στην παράταση έπειτα από ένα παιχνίδι που μετατράπηκε σε... θρίλερ και περιμένουν πλέον τον αντίπαλό τους στον τελικό της Δευτέρας.

Οι «κανονιέρηδες», ήταν αυτοί που προηγήθηκαν από το 16ο λεπτό με το γκολ του Άκπομ, αλλά η συνέχεια ήταν… η χειρότερη δυνατή για αυτούς.

Η Τσέλσι, ισοφάρισε με τον Φερούζ στο 52’, ο Μπέικερ δέκα λεπτά αργότερα έβαλε μπροστά τους «μπλε» που έφτασαν και στο 3-1 με τον Μπόγκα στο 64ο λεπτό! Όλα έδειχναν ότι το ματς θα εξελισσόταν σε μια άνετη πρόκριση, αλλά η Άρσεναλ αντέδρασε.

Στο 86’ ο Άκπομ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και στο 89’ ο Γκνάμπρι, διαμόρφωσαν το 3-3 της κανονικής διάρκειας του αγώνα για να οδηγηθεί η λονδρέζικη «μάχη» στην παράταση. Εκεί, ο Μπέικερ σκόραρε στο 116’ για να χαρίσει στην Τσέλσι το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό του Final-4 του φετινού NextGen Series!