Ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη η Πρέστον

Μακάρι να διαρκούσε περισσότερο, αλλά ακόμη και τα 90 λεπτά που παίχτηκαν, αποζημίωσαν όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο «Ντίπντεϊλ». Η Πρέστον πήρε σπουδαία νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας με σκορ 4-3 στο μεγάλο ντέρμπι των ουραγών και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι Γκάρβιν (13’, 25’), Τρέισι (36’) και Ντέιβιντσον (66’ πεν.) ήταν οι σκόρερ για τους γηπεδούχους που κατάφεραν να δείξουν χαρακτήρα και να μην αναστατωθούν από τη μείωση του σκορ. Η Κρίσταλ Πάλας το πάλεψε μέχρι τέλους με τους Γκάρβαν (20’), Ντόρναν (69’) και Βον (80’ πεν.), αλλά σταμάτησε στα τρία γκολ, προς ικανοποίηση της Πρέστον που δεν ανήκει πλέον στην επικίνδυνη ζώνη.

Χαλ – Πόρτσμουθ 1-2

Η Πόρτσμουθ έκλεισε τα «αυτιά» της σε όσα είδαν το φως της δημοσιότητας το βράδυ της Παρασκευής περί κινδύνου διάλυσης του συλλόγου, επικεντρώθηκε στο αγωνιστικό κομμάτι και έδειξε εντός αγωνιστικού χώρου κόντρα στη Χαλ, πως η Πρέμιερ Λιγκ είναι το πρωτάθλημα στο οποίο ανήκει. Οι «πομπέιτς» επικράτησαν στην έδρα του αντιπάλου τους με σκορ 2-1 και σκόρερ τους Νιούτζεντ (45’+2’) και Χάλφορντ (47’). Για τους «τίγρεις» μείωσε ο Μπάρμπι στο 62ο λεπτό.

Σουόνσι – Λέστερ 2-0

Στην πρώτη του ήττα από τη μέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Λέστερ υποχρεώθηκε ο Σβεν Γκόραν Έρικσον που είδε τη Σουόνσι να παίρνει τη νίκη με σκορ 2-0 στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Η ομάδα του Στιβ Κότεριλ πήρε το «τρίποντο» με τους Έμνες και Σινκλέρ να βρίσκουν το δρόμο για τα δίχτυα και να ανεβάζουν την ομάδα τους στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά το «στραβοπάτημα» της Γουότφορντ.