Πρωταθλήτρια... Last Year. Η φετινή, αγνώριστη Τσέλσι, έχει ... παρηγοριά σε περιστατικά του παρελθόντος όσον αφορά «κατάρρευση» ομάδων αμέσως μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και το england365.gr κάνει αναδρομή... 60 ετών.

Οι «μπλε» του Λονδίνου, τον Μάιο του 2015 πανηγύριζαν μια από τις πιο άνετες κατακτήσεις της κορυφής στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ήταν το απόλυτο αφεντικό στο αγγλικό ποδόσφαιρο και ο Ζοσέ Μουρίνιο ο ... πρώτος μάγκας.

Λίγους μήνες αργότερα, όλα άλλαξαν.

Μάλλον, όχι απλά άλλαξαν, αλλά δεν έμοιαζαν σε τίποτα με την ομάδα αυτή που ό,τι κι αν συνέβαινε έδειχνε πως ήταν ανώτερη όλων των υπόλοιπων.

Η Τσέλσι έπειτα από 34 αγωνιστικές στο τρέχον πρωτάθλημα βρίσκεται στη 10η θέση, στο -29 από την κορυφή και χάνει και το τρένο της Ευρώπης για την επόμενη αγωνιστική περίοδο! Η ήττα (3-0) από τη Μάντσεστερ Σίτι, το απόγευμα του Σαββάτου, ήταν η 11η για φέτος, με τους αριθμούς της ομάδας να είναι σε... απόλυτη ισορροπία (11 νίκες, 11 ισοπαλίες) και τα γκολ να έχουν διαμορφωθεί στα 49 υπέρ και 45 κατά.

Αναζητώντας αντίστοιχα περιστατικά ομάδων που αμέσως μετά την τεράστια επιτυχία έμοιαζαν ανήμπορες να διαχειριστούν την κατάσταση και την πίεση του τίτλου που τους είχε πιστωθεί ως πρωταθλήτριες, εντοπίζουμε την Ίπσουϊτς, ως τη χειρότερη των τελευταίων 60 ετών!

Τη σεζόν 1962-1963, είχε ολοκληρώσει το πρωτάθλημα (σε 42 αγώνες τότε), στη 17η θέση, με 12 νίκες, 11 ισοπαλίες και 19 ήττες και σύνολο βαθμών, 35.

Την αγωνιστική περίοδο 1970-1971, η Έβερτον είχε τερματίσει στη 14η θέση της βαθμολογίας έπειτα από 42 ματς, ολοκληρώνοντας με 37 βαθμούς έπειτα από 12 νίκες, 13 ισοπαλίες και 17 ήττες.

Στη θητεία των ... 44 ημερών του Μπράιαν Κλαφ στον πάγκο, η Λιντς, την αγωνιστική περίοδο 1974-1975, τα «παγώνια» ολοκλήρωσαν τη χρονιά στο 9ο «σκαλί» του βαθμολογικού πίνακα, συγκεντρώνοντας 45 βαθμούς με 16 νίκες, 13 ισοπαλίες και 13 ήττες, όμως, η ομάδα έφτασε μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, όπου ηττήθηκε από τη Μπάγερν Μονάχου.

Η Άστον Βίλα, στο φινάλε του πρωταθλήματος, το 1982, βρέθηκε ακριβώς στα μισά της βαθμολογίας (22 ομάδες, 11η θέση), με 57 βαθμούς από 15 νίκες, 12 ισοπαλίες και 15 ήττες, ωστόσο, διόλου την πείραξε αυτό από τη στιγμή που κατέκτησε το ευρωπαϊκό με το 1-0 επί της Μπάγερν Μονάχου στον μεγάλο τελικό του Ρότερνταμ. Εκείνη η σεζόν, ήταν η πρώτη του 3-1-0...

Ολοκληρώνοντας, βρίσκουμε τη Μπλάκμπερν του 1996, όταν, ούσα Πρωταθλήτρια Αγγλίας, σε 38 παιχνίδια, στην Πρέμιερ Λιγκ όπως γίνεται και εν έτει 2016, βρέθηκε στην 7η θέση με 61 πόντους 18 νίκες, 7 ισοπαλίες και 13 ήττες.